Zonder goede tabellen is zij evenwel niet te hanteren, omdat de rechthoekige coördinaten van afzonderlijke punten slechts uit integraalfuncties kunnen worden berekend. De laatste jaren zijn vele goede klotoïdentafels verschenen, zodat aan bovengenoemd bezwaar kan worden tegemoet gekomen. Ook deze Poolse tafel kan als zodanig worden aanbevolen, vooral, omdat de tabellen worden voorafgegaan door bijzonder duidelijke toelichtende figuren, waardoor geen woord Pools of enig andere taal van node is. Uiteraard vinden we als hoofdtabel I die voor de eenheids- klotoïde, waarbij R L i, L gerekend vanaf het tangentpunt met kromtestraal R co. Alle in de praktijk gewenste klotoïden kunnen eenvoudig uit de eenheidsklotoïde worden afgeleid, door deze volgens een corresponderende factor te vergroten. De eenheids klotoïde is in dit werk getabelleerd volgens zo kleine intervallen, dat alle in de praktijk voorkomende opgaven er mede kunnen worden opgelost. Tabellen II, III en IV verschaffen gegevens voor de praktische uitzetting op het terrein van punten van de klotoïde volgens de methode met poolcoördinaten. Stelt men R L a2, dan is de parameter a de vermenigvuldi gingsfactor voor alle afstandsgegevens betreffende de eenheids klotoïde; de hoekgegevens blijven uiteraard gelijk. Aldus zijn met het oog op de praktijk de tabellen V, VI en VII samengesteld, waarin gegevens worden gevonden omtrent de klotoïden, waarvoor in een punt P ronde waarden optreden volgens tabel V voor L en R, volgens tabel VI voor R en a, volgens tabel VII voor L en a. De geïnteresseerde zij voor de intervallen verwezen naar het boek, dat in de Bibliotheek voor Kadaster en Landmeetkunde werd opgenomen. Ir. H. Ph. van der Schaaf RECHT EN ADMINISTRATIE Prof. ir. G. F. WITT, De administratieve Ruilverkaveling Definities en bepalingen in Nederland en Duitsland Twee publikaties van zeer uiteenlopend karakter, maar beide handelend over de administratieve ruilverkaveling, geven mij aan leiding enige beschouwingen aan dit onderwerp te wijden. In het „Meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken in Nederland" ziet de Centrale Cultuurtechnische Commissie (C.C.C.) de mogelijkheid onder ogen op grotere schaal de administra tieve ruilverkaveling in ons land toe te passenHoofdstuk 3, par. 5, „Administratieve ruilverkaveling en de ruilverkaveling bij overeen komst". Tussen de administratieve ruilverkaveling en de ruilverkave ling bij overeenkomst wordt overigens geen enkel verband gelegd; 20 hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 22