beide systemen worden gezien als tegenhanger van de integrale ruilverkaveling of de ruilverkaveling nieuwe stijl. De tweede publikatie is van de hand van R. Steuer, de zeer des kundige schrijver van het commentaar op de Duitse ruilverkave- lingswet van 1954. Dit artikel is opgenomen in „Berichte über Landwirtschaft", Heft 1, 1958 x) onder de titel: „Die Bedeutung des beschleunigten Zusammenlegungsverfahren als Massnahme zur Verbesserung der Agrarstruktur"Hierin geeft de schrijver een overzicht van de ontwikkeling van de administratieve ruil verkaveling gedurende een periode van ongeveer tien jaren in Beieren; tevens verbindt hij hieraan beschouwingen over toekom stige mogelijkheden. Zijn zienswijze berust derhalve op een tamelijk langdurige ervaring en het kan daarom voor ons waardevol zijn hiervan kennis te nemen. Bij de vergelijking van het Duitse systeem met het Nederlandse dienen enige verschillen in het oog te worden gehouden. Het Meerjarenplan vermeldt dat onder administratieve ruilver kaveling wordt verstaan een herindeling van de grondeigendom, waarbij evenwel geen of nagenoeg geen cultuurtechnische werken worden uitgevoerd. Utiliteits- en landschapswerken blijven geheel achterwege. Par. 91 „Flurbereinigungsgesetz" geeft een dergelijke definitie van de „Zusammenlegung". De uitvoering in Nederland dient echter volgens dezelfde procedure te verlopen als de integrale ruilver kaveling, aldus het Meerjarenplan. De Duitse wetgever geeft voor de versnelde procedure in de artikelen par. 91 tot en met par. 103 2) regelen die afwijken van de procedure voor de normale ruilver kaveling de schatting moet eenvoudig zijn en wordt tegelijk met het toe delingsplan ter visie gelegd (par. 96) Steuer wijst op de mogelijkheid de grond in 3 of 4 klassen in te delen, of de grond in één klasse onder te brengen: in het laatste geval worden dus gelijke oppervlakten geruild; een plan van wegen en waterlopen wordt niet opgemaakt (par. 97) zoveel mogelijk moeten gehele kadastrale percelen worden geruild (par. 97); er moet getracht worden het nieuwe plan in een overeenkomst, in overeenstemming met de wensen van de rechthebbenden, te ver werken. Men beschouwt dus de administratieve ruilverkaveling als een ruilverkavelingsovereenkomst (par. 99) de administratieve ruilverkaveling wordt door deskundigen die niet in ambtelijke dienst zijn tot stand gebracht; deskundigen kunnen o.a. gepensionneerde ruilverkavelingsambtenaren zijn, maar ook andere personen die een taak vervulden bij de uitvoering van ruil verkavelingen (par. 99); 21 b Uitgave van „Bundesministerium für Ernahrung, Landwirtschaft und Forsten". 2) Flurbereinigungsgesetz-Kommentar [von Robert Steuer; blz. 274-283.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 23