dat de administratieve ruilverkaveling op het punt van bedrijf s- vergroting een bijdrage kan leveren. Op een andere toepassing wil ik in het bijzonder de aandacht vestigen, daar ik meen dat uitvoering hiervan de rechtszekerheid in grote mate bevordert. In de ruilverkavelingen nieuwe stijl komt boerderijverplaatsing veelvuldig voor. De nieuwe gebouwen worden dan dikwijls gebouwd op een perceel dat op naam staat van een andere eigenaar. Ook de omringende grond die bij de nieuwe boerderijkavel behoort staat op naam van de oude eigenaren. Het kan nog jaren duren eer de ruilverkavelingsakte wordt gepasseerd en de boerderij kavel op naam van de nieuwe eigenaar wordt gezet. De C.C.C. noemt in het Meerjarenplan voor de uitvoering van de toekomstige ruilverkavelingen een arbeidsduur van ge middeld tien jaar. Het is dus niet onmogelijk dat een landbouwer reeds 7 of 8 jaar een boerderijkavel, die nog op naam staat van ver schillende „oude" eigenaren, bewerkt en bewoont voordat de officiële overdracht van deze kavel plaats vindt. In de Nederlandse voorschriften inzake de uitvoering van de ge subsidieerde boerderij bouw staat de volgende bepaling: „Bij bouw op grond niet in eigendom of erfpacht van de betrokkene, dient een schriftelijke verklaring te worden overgelegd, waarin de eigenaar zich akkoord verklaart met de voorgenomen bouw. Is deze verklaring aanwezig, dan behoeft geen afzonderlijke behandeling in de vergadering van de C.C.C. plaats te vinden, ter toepassing van art. 54, lid 5 der ruilverkavelingswet 1954, hetgeen wel het geval is, indien de eigenaar geen toestemming wil verlenen" (art. 54, lid 5 geeft de C.C.C. de bevoegdheid tegen de zin van de eigenaar op een perceel werken te doen uitvoeren). Maar ook indien de „oude" eigenaar toestemming geeft blijft het perceel toch op zijn naam staan; hetzelfde geldt voor de andere aan de nieuwe kavelbezitter in gebruik gegeven percelen. Voor dergelijke gevallen wil Steuer het „Zusammenlegungsverfahren" toepassen waardoor de nieuwe bezitter inderdaad de eigendom van de nieuwe kavel verwerft. In de Nederlandse procedurevorm aan gepast wil dit zeggen, dat een ruilverkaveling bij overeenkomst wordt afgemaakt in een gebied waar een ruilverkaveling krachtens de wet wordt uitgevoerd. Ik geloof dat hiertegen geen wettelijke bezwaren bestaan. De rechtszekerheid wordt bevorderd en de mogelijkheid om met het nieuwe goed als onderpand geld te kunnen verkrijgen wordt vereenvoudigd. Voorwaarden voor de toepassing Alvorens na te gaan of mogelijkheden bestaan de administratieve ruilverkaveling op een grotere schaal toe te passen dan nu geschiedt, moge ik nog enige opmerkingen maken over enkele zinsneden in het Meerjarenplan. „Allerlei noodzakelijke handelingen van admini stratieve, landmeetkundige en of kadastrale aard blijven gelijk", aldus het Meerjarenplan. Ik meen dat juist de handelingen van 23

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 25