1 24 landmeetkundige aard, de metingen, en de uitwerking hiervan de meeste tijd vragen van de drie vermelde taken. Deze werkzaam heden kunnen aanzienlijk worden beperkt. Om dit te bereiken is zowel in Duitsland als in het kanton Waadt de voorwaarde gesteld zoveel mogelijk gehele percelen te ruilen. De inmeting van eventuele nieuwe grenzen dient zo eenvoudig mogelijk te gebeuren. Hoofdstuk 2 behandelt de grondslagen voor de beoordeling van de urgentie van ruilverkavelingen en andere cultuurtechnische activiteiten. Als eerste beginsel waarop deze grondslagen rusten wordt in par. i verklaard, dat het betrokken gebied gedurende de eerste 30 a 40 jaar vrijwel zeker een agrarische bestemming moet houden. De grote investeringen moeten hun geld opbrengen. De C.C.C. zegt vervolgens dat „werken met een korte technische afschrijvingsperiode als bijvoorbeeld drainages, verbetering van kleine watergangen en sloten al spoedig verantwoord zijn". Ik meen dat in deze opsomming ook de administratieve ruilverkaveling thuis hoort. Hiervan mogen de kosten toch zeker niet meer dan enige tien tallen guldens per ha bedragen. Een afschrijvingsperiods van 5 a 10 jaar is hier niet te groot. Er zullen gebieden bestaan waarvan men niet zeker weet of de agrarische bestemming 30 a 40 jaar ongewijzigd blijft, maar waarvan men wel de zekerheid heeft dat zij 15 a 20 jaar hun agrarische be stemming behouden. Deze gebieden zouden dus, althans wat de afschrijvingskosten betreft, wel in aanmerking kunnen komen voor een administratieve ruilverkaveling. Het gebied waarop men een administratieve ruilverkaveling wil toepassen moet, aldus het Meerjarenplan, aan enige voorwaarden voldoen ,,a. de waterbeheersing moet aan redelijke eisen voldoen; het be staande stelsel van watergangen en sloten moet een verant woorde herindeling van de grond mogelijk maken; b. het landbouwwegenstelsel mag niet te grote gebreken ver tonen zowel wat betreft ligging als kwaliteit van aardebaan en verharding c. de bedrijfsgebouwen moeten op aanvaardbare wijze in het gebied verspreid liggen zodat een redelijke gemiddelde afstand tussen gebouw en te vormen kavels te verwezenlijken is; d. bodemprofiel, cultuurtoestand en ligging van het maaiveld moeten voldoende gelijkmatig zijn, zodat een samenvoeging van percelen, welke aan redelijke eisen voldoet praktisch mogelijk is." Ter beperking van de landmeetkundige werkzaamheden zou ik de volgende voorwaarden nog willen noemen 1. De kwaliteit van de te gebruiken bestaande kadastrale kaarten moet redelijk zijn. Gebieden, die aan de punten a tot en met d

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 26