voldoen en niet aan deze kadastrale voorwaarde wil ik echter niet uitsluiten. De laatstgenoemde voorwaarde kan echter in aan merking genomen worden bij de urgentiebepaling. 2. Bij voorkeur dienen gehele percelen geruild te worden. In de gebieden waar de percelen betrekkelijk klein zijn (hoewel nog groot in vergelijking met de buitenlandse toestanden) heeft het wegen- en of waterlopennet dringend behoefte aan verbetering slagenlandschappen en esgebieden. In die gebieden waar een behoorlijk wegen- en waterlopennet aanwezig is (bijv. de Zuid-Hollandse eilanden) zijn de percelen daarentegen meestal groot. Ik verwacht dan ook dat over het algemeen in ons land toch nog tamelijk veel percelen gesplitst moeten worden. Met de conclusie van de C.C.C. „geen overdreven verwachtingen van administratieve ruilverkavelingen te koesteren" kan ik het tot op zekere hoogte wel eens zijn. Tot op zekere hoogte; want eist men niet te veel van de administratieve ruilverkaveling Een ruilver kaveling, waarin bijvoorbeeld een rijksweg wordt aangelegd, maar waarin geen cultuurtechnische werken worden uitgevoerd, wordt in het Meerjarenplan nog als een administratieve ruilverkaveling beschouwd. Toch zal de uitvoering van een dergelijke administra tieve ruilverkaveling veel werk en veel tijd vragen: metingen, extra berekeningen voor nieuwe vakgrootten en nieuwe vak waarden, elementen-berekening enz. moeten worden verricht. De voorbereiding zal veel meer overleg eisen en dus meer tijd kosten. Hetzelfde zal het geval zijn als men kavels aan gemeenten wil toewijzen. In dergelijke gevallen kan men m.i. niet van een admini stratieve ruilverkaveling spreken. Er zullen zeer zeker gebieden zijn waar de administratieve ruil verkaveling kan worden uitgevoerd. M.i. dient men zich dan te beperken tot een zuivere administratieve ruilverkaveling, dus een ruiling van gronden, zonder te veel rekening te houden met be- drijfsvergroting, boerderij verplaatsing, toewijzing van kavels aan openbare lichamen. Wil men snel werken, en daar gaat het toch ook om, dan moeten langdurige onderhandelingen achterwege blijven. De Oostenrijkers kennen het „Einjahrsverfahren". Iets dergelijks zou men ook bij de administratieve ruilverkaveling moeten na streven. Versnelling van de werkzaamheden Welke wijze van werken moet men volgen om sneller tot een resultaat te komen en zijn de voorgestelde maatregelen in strijd met de huidige wetgeving Teneinde deze vragen te kunnen beantwoorden volgt een punts gewijze behandeling van de taken a. Het onderzoek naar de rechten op de grond, de tervisielegging 25

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 27