26 van de lijst van rechthebbenden en de pachtregistratie gebeuren volgens de normale procedure; b. De schatting van een perceel, op basis van een zeer eenvoudig proces-verbaal van de proefschatting, wordt in de regel in één getal uitgedrukt. Dit getal is gelijk aan de gemiddelde waarde van het gehele perceel per ha. c. De tervisielegging van de schatting en de voorlopige tervisie- legging van het plan van toedeling vinden gelijktijdig plaats. Een methode die in het buitenland bij eenvoudige verkavelingen algemeen wordt toegepast. d. Een plan van wegen en waterlopen wordt niet opgemaakt; daar de feitelijke toestand niet verandert behoeven voorstellen om trent beheer en onderhoud niet te worden gedaan. Het een voudigste zou zijn om de wegen en waterlopen in rechten niet mee te laten spelen in de procedure. Het gaat immers alleen maar om de samenvoeging van particuliere eigendommen. e. De ruilverkavelingslandmeter gebruikt in de regel bij de bereke ning van de nieuwe kavelgrootte de kadastrale percelen als ele menten, tenzij blijkt dat de kadastrale grootte van een perceel vroeger fout is berekend. De inmeting van nieuwe grenzen gebeurt zo eenvoudig mogelijk. f. Aan de hand van deze gegevens wordt de Staat 75 opgemaakt en de kadastrale toepassing verricht met gebruikmaking van de bestaande kadastrale plans. g. Indien het noodzakelijk is kan hermeting van een dergelijk gebied op een gunstiger tijdstip m.b.v. luchtfotogrammetrie gebeuren. h. De rechthebbenden betalen ineens aan de Cultuurtechnische Dienst de verrekeningen, bestaande uit vergoeding voor over- bedeling en ruilverkavelingskosten. Indien de kosten zeer laag zijn zal hiertegen weinig bezwaar bestaan. Berekening van de ruilverkavelingsrente en overboeking hiervan in de kadastrale registers kunnen achterwege blijven, behoudens voor die gevallen, waarin een eigenaar een grote overhedeling (bedrijfsvergroting) heeft ontvangen. De handelingen vermeld in de punten a, b en c zijn niet in strijd met de bepalingen van de huidige wet. Onder e, f en g worden technische zaken geregeld. Aangaande het plan van wegen en waterlopen (punt d) bevat de huidige wet een aantal bindende bepalingen: art. 41: voorlopige vaststelling plan van wegen en waterlopen; art. 79: definitieve vaststelling plan van wegen en waterlopen; art. 80: regeling eigendom, beheer en onderhoud van de wegen en waterlopen art. 81: het plan van toedeling wordt opgemaakt nadat het plan van wegen en waterlopen is vastgesteld. De enige oplossing om met deze wetsbepalingen niet in strijd te komen is de wegen en de waterlopen uitdrukkelijk van het blok uit te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 28