ie. Aan het Kadaster een zodanige plaats te verzekeren onder de Staatsinstellingen, dat zowel de gemeenschaps- als Staats belangen er bij betrokken, behoorlijk kunnen behartigd worden 2e. de inhoud van dienstvoorschriften in overeenstemming te brengen met de sub ie bedoelde belangen, en gelijke opvatting en uitvoering dier voorschriften te bevorderen 3e. de zedelijke en stoffelijke belangen harer leden te behartigen. Bij besluit van de Minister van Justitie d.d. 13 oktober 1954 is de duur van deze vereniging verlengd tot 19 september 1979. Deze vereniging heeft voor het Kadaster en voor haar leden stellig betekenis; de activiteiten zijn grotendeels op de interne aange legenheden van het dienstvak gericht. Het aantal leden bedraagt zes. Naar anciënniteit moet als tweede vereniging genoemd worden de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde, opgericht 20 oktober 1884. Ingevolge haar statuten moest deze vereniging zich gedurende de eerste decennia van haar bestaan voornamelijk bezig houden met de wetenschappelijke kant van de landmeetkunde. In 1913 werd officieel vastgelegd dat ook de belangen van de beoefenaren van het vak moesten worden behartigd. Het doel van de vereniging werd toen in de statuten als volgt omschreven a. het bevorderen der belangen van het Kadaster en het spreiden van kennis van het Kadaster en de Landmeetkunde; b. het bevorderen van de belangen der landmeters van het Kadaster en der domeinen in Nederland. Van haar ontstaan tot 1947 heeft deze vereniging de uitgave verzorgd van het „Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde". Voor een overzicht van de activiteiten in de jaren van 1884 tot 1934 zij verwezen naar het jubileumnummer van genoemd tijdschrift dat werd uitgegeven op 1 oktober 1934. Ter bevordering van het contact met de leden en voor behande ling van interne verenigingsproblemen geeft het bestuur zo nu en dan een Orgaan uit. De statuten zijn het laatst goedgekeurd bij beschikking van de Minister van Justitie en Sociale Zaken d.d. 28 oktober en 15 novem ber 1946, waarbij is bepaald, dat de duur van de vereniging zal eindigen op 9 mei 1975. De vereniging telt ongeveer 200 gewone en ongeveer 60 buiten gewone leden. Gewone leden kunnen zijn zij, die landmeter van het kadaster in Nederland zijn of zijn geweest en in dienst zijn bij het dienstvak van het Kadaster en de hypotheken. Ieder die wenst mede te werken tot het doel, in artikel ia van de statuten omschreven, kan buitengewoon lid worden. Het bestuur wordt gekozen uit de gewone leden. De vereniging voor K. en L. bewoog zich al spoedig op het gebied 30

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 32