van de fotogrammetriereeds in 1892 werd een voordracht ge houden over „de fotografie als hulpmiddel voor architectuur en terreinopneming". In 1926 besloot de algemene vergadering tot aansluiting van de Vereniging bij de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie via de Sectie Duitsland. Ook buiten de kadasterambtenaren ontstond bij verschillende landmeetkundigen belangstelling voor deze nieuwe tak van weten schap en techniek. Dit leidde er toe, dat een aparte Nederlandse Verenigingvoor Fotogrammetrie"werd opgericht en wel op 29 juni 1932. Volgens haar statuten stelt deze vereniging zich ten doel mede te werken aan de bevordering, verbreiding en ontwikkeling van de fotogrammetrie. Vele landmeters van het Kadaster hebben zich als lid van deze vereniging gemeld, maar ook vele anderen, vogels van diverse pluimage, hebben zich aangesloten en geconstateerd mag worden, dat bijna alle activiteiten op dit gebied verder zijn uitge gaan of gestimuleerd door deze nieuwe vereniging; de studie werd bevorderd, publikaties werden verzorgd en internationaal contact werd mede zo goed mogelijk georganiseerd. Aansluiting bij de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie had direct in 1932 plaats, waarna het lidmaatschap van K. en L. in deze organisatie werd beëindigd. De vereniging telt ongeveer 280 leden, waarvan ongeveer 200 academisch zijn gevormd. Als vierde vereniging, aangesloten bij de N.L.F. mag worden genoemd de Vereniging van civiel-landmeters en geodetisch-ingenieurs. Zij ontstond door de nood der tijden, toen in de crisisjaren de aanstelling van jonge ambtenaren bij het kadaster werd stopgezet en de pasafgestudeerde civiel-landmeters zich aaneensloten om ge zamenlijk te trachten nieuwe wegen te zoeken voor het verwerven van een maatschappelijke functie. De vereniging werd opgericht als „Vereniging voor civiel-landmeters" op 20 maart 1933 en de statuten omschrijven haar doel als volgt: Het behartigen van de belangen van haar leden en het bevorderen van een betrouwbare uitoefening van de landmeetkunde. De statuten werden het laatst goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 28 maart 1952; de vereniging zal voortbestaan tot 20 maart 1981. Civiel-landmeters en geodetisch ingenieurs kunnen gewoon lid zijn, uitgezonderd diegenen, die in vaste dienst zijn van het Kadaster. Deze laatsten kunnen wel buitengewoon lid worden; zij zijn echter niet stemgerechtigd. Het aantal gewone leden bedraagt ruim 110, het aantal buitengewone leden ongeveer 25. De vereniging onderhoudt een nauw contact met de geodetische studenten, die als junior-leden worden toegelaten; hun aantal is ruim 30. Aan de oprichting van de N.L.F. in 1936 nam ook deel de Vereniging van Landmeters van het kadaster in Nederlands-Indië (Indonesië). 3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 33