Deze vereniging behartigde de belangen van de aangesloten leden en bevorderde voorts de verspreiding van de kennis van het kadaster en de landmeetkunde o.a. door de uitgifte van een eigen tijdschrift. De vereniging werd opgericht op 8 juni 1919 en ontbonden per ultimo december 1954. De eerste aflevering van het tijdschrift verscheen in december 1919, de laatste in april 1941. Met ingang van 1 januari 1955 werd de vereniging afgevoerd van de lijst der bij de N.L.F aangesloten verenigingen. T.a.v. de Vereniging voor Kad. en Landm. merkt de commissie op dat deze altijd als rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging (vakvereniging) zal blijven bestaan, ten einde de vakbelangen van de kadasterlandmeters te kunnen behartigen, bijv. in de Centrale van Hogere Ambtenaren. Het vakverenigingskarakter van de Ver. van Civ.-Landmeters en Geodetisch-ingenieurs is na 1939, toen een zeer groot gedeelte der leden overging in de ambtelijke dienst, verloren gegaan. Daar het wetenschappelijk gedeelte van de werkzaamheden overgenomen werd door de N.L.F. is het arbeidsterrein van deze vereniging wel zeer beperkt. Toch meent de commissie dat ook deze vereniging als bindend element voor diegenen, die niet in kadastrale dienst zijn, haar betekenis heeft. In tegenstelling tot de overige ver enigingen laat de Ned. Ver. voor Fotogrammetrie personen uit de groepen A en B als gewone leden toe. Deze wetenschappelijke ver eniging vervult in de huidige constellatie tussen de andere vereni gingen een belangrijke taak. Ad III De Nederlandse Landmeetkundige Federatie Toen na 1933 een vijftal verenigingen dus actief was om de be langen van de landmeetkunde en van haar beoefenaren te behar tigen, werd al spoedig gevoeld, dat vele van deze belangen toch gemeenschappelijk waren of parallel liepen. De wetenschappelijke problemen vonden bij bijna alle leden wel belangstelling, terwijl maatregelen, getroffen voor ambtenaren van de ene groep, vaak consequenties medebrachten voor ambtenaren van andere groepen. Bovendien bleek aldra, dat samenwerking voor het verkrijgen van verbeteringen in opleiding of posities beter tot succes zou leiden dan verschillende activiteiten naast elkaar. Als overkoepeling van de genoemde verenigingen ontstond toen op 20 februari 1936 de Nederlandse Landmeetkundige Federatie. In de statuten werd haar doel omschreven als volgt 1. de bevordering van de wetenschap der landmeetkunde in de uitgebreidste zin; 2. de behartiging van de daarmede samenhangende maatschappe lijke belangen; 3. de behartiging der algemene belangen van de beoefenaren der landmeetkunde. 32

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 34