39 In verband met het 75-jarig jubileum van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde in het najaar zal er in 1959 geen landelijk congres plaats vinden. De jaarlijkse huishoudelijke ver gadering zal daarom tijdens de studiedagen worden gehouden. De leden dienen er rekening mee te houden, dat de penningmeester Ir. J. A. C. E. van Roermund dan zal aftreden en reglementair niet meer herkiesbaar is. De voorzitter Prof. Roelofs treedt in deze vergadering tussen tijds af in verband met drukke werkzaamheden. Als thema voor de komende studiedagen is gekozen: „De Delta werken en de landmeetkunde". Er werd afscheid genomen van de scheidende hoofdbestuursleden J. H. Sanders en Ir. J. Wolthuis. Hun plaatsen werden inge nomen door respectievelijk Ir. F. Schuurman en ondergetekende. De secretaris van de N.L.F., Ir. I. P. Toussaint Bibliografie 347.235.11 Kadaster 513.645 Klotoïde Schober: Die Klotoide als neues Element der Grenzziehung. Vermess.-Rdsch., Hamburg 20 (1958) 6, blz. 213-214, 1 litt. De klotoïde als perceelsgrens in plaats van uit rechte lijnstukken gevormde wegkanten enz. Zodanige vastlegging op de veldaantekeningen, dat de klotoïde in even grote bogen wordt ontleed, die met voldoende nauwkeurig heid als cirkelbogen kunnen worden beschouwd. Voorbeeld en rekenschema. 521.9 Poolbeweging Melchior, P. J.: Latitude Variation. Progr. Phys. Chemistry of the Earth, Bruxelles (1957) 2, blz. 212-243, 7 afb., 2 tab., 61 litt. Deze bijdrage geeft een uitstekend inzicht in de problematiek van de breedtevariatie. Zowel degene die zich slechts een algemeen beeld wil vormen, als ook degene die zich in de stof wil inwerken, kan de bestudering van deze publikatie worden aanbevolen. In een inleiding wijst de schrijver erop, dat de beweging van de momentane draaiïngsas van de aarde ten aanzien van de aardoppervlakte niet slechts breedteschommelingen, maar ook variaties in lengte en azimut teweeg brengt. Daar de astronomische bepaling van de breedte met een veel grotere nauwkeurigheid mogelijk is dan de bepaling van de andere grootheden, spreekt men slechts over de breedtevariatie. Tegen het einde van de achttiende eeuw werd voor het eerst de mogelijkheid van een periodieke poolbeweging geopperd. Maar eerst tegen het einde van de negentiende eeuw is men in staat de voorspelde beweging te constateren, hetgeen ten slotte tot de oprichting van de internationale breedtedienst heeft geleid. 1) In deze rubriek zal van tijdschriftartikelen en boeken betreffende de geodesie in zeer ruime zin een korte inhoudsopgave worden gegeven. Hierbij wordt gebruik gemaakt van gegevens van de geodetische documentatiedienst van de Technische hogeschool te Dresden. De nummering van de onder werpen is die volgens de Universele decimale classificatie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 41