4i Europese hoofddriehoeksnetten beschouwd en bewezen dat deze geen wetenschappelijke waarde heeft. Ten behoeve van een voorgenomen tweede vereffening worden technische adviezen gegeven. Een werkplan voor de jaren 1957-1959 wordt voorgesteld. 526.8 Cartographie 76.021 Graveren Ziemer, K. Hilfsmittel bei der Anwendung des Schichtgravurverfahrens auf Glas. Vermess.Techn., Berlin 6(1958)6, blz. 143-144. Een overzicht wordt gegeven over de inrichting van de werkruimte en de graveerhulpmiddelen. De volgorde der werkzaamheden wordt besproken. Het werken met schabionen en met elektrisch aangedreven punteer- instrumenten. 526.911 Netsverdichting, gebroken richting 526.3 Triangulatie Kluge, W.Bernatzky, K. Der gebrochene Strahl in der Triangulation II. Ordnung. Vermess.-Techn., Berlin 6 (1958), blz. 180-184, 5 afb., 1 tab., 2 litt. Er worden twee toepassingen van de gebroken richting behandeld. 1. de methode, waarbij voor de berekening van de correctie-hoek gebruik wordt gemaakt van gemeten hoeken en zijden (bijv. veelhoeken) en 2. de methode die slechts van gemeten hoeken gebruik maakt. Voor beide methoden worden formules afgeleid waarmee de berekening mogelijk is en bovendien formules voor de berekening van de toelaatbare uitbuiging en voor het gewicht van de indirect bepaalde richting. Voor beide methoden worden nomogrammen gegeven waaruit de uitbuiging kan worden afgeleid. Beide methoden blijken even namvkeurig te zijn. De methode die slechts van gemeten hoeken gebruik maakt heeft het voordeel dat de toelaatbare uitbuiging veel groter zijn mag, terwijl men daarbij bovendien de coördinaten van het knikpunt niet behoeft te kennen. 526.918 621-38 Fotogrammetrie, elektronica Ljalikov, K. S.: Primenenie élektroniki i kibernetiki v aérfotografii. (De toepassing van de elektronica en de cybernetica in de aero- fotografie). 2. naucn. i prikl. fotogr. i kinematogr. 2 (1957) 4. blz- 3°9-3i4> litt. Schema en principe van de werking van de geautomatiseerde elektronische fotokopieerinstallatie en van de automatische vervaardiging van fotokaarten uit de negatieven van luchtfoto's. Methoden van „niet-fotografische fotogrammetrie": televisie-camera, onmiddellijke radiografische overbrenging van de signalen naar de aarde, automatische verwerking van de signalen tot kaart. 526.918 77I-534-553 Interpretatie, scheidend vermogen Mac Donald, Duncan E. Resolution as a measure of interpretability. Photogramm. Engng., Washington 24 (1958) 1, blz. 58-62, 2 afb., 3 tab., I litt. Opstelling van empirische betrekkingen tussen opnameschaal en scheidend vermogen, waarbij een gelijkmatige foutloze interpretatie mogelijk is. Er wordt gevonden, dat voor een gegeven fotografische emulsie de mogelijkheid tot juiste interpretatie van een luchtfoto met het scheidend vermogen R en de opnameschaal 1 n gelijk is aan die bij een luchtfoto met scheidend ver mogen 2R en opnameschaal 1 |'2n.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 43