LANDMEETKUNDE Ir. F. HARKINK, Enkele nieuwe publikaties over elementaire land meetkundige berekeningen In de jaargangen 1956 en 1957 van het Orgaan der Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster heeft de heer M. Rijsdijk een aantal artikelen geschreven, behelzende enige nieuwe toepassingen van het machinerekenen. Het zijn: Jg. 1956, blz. 152. Snijpuntsbepaling volgens de basishoeken- methode. Jg. 1956, blz. 157. Hoe een gemoderniseerd formulier Kadaster nr. 32 er uit zou kunnen zien. Jg. 1957, blz. 2. Formulieren Kadaster nrs. 61 en 62. Jg. 1957, blz. 46. Een veelhoeksberekening volgens methode II in een formulier, dat vijf kadastrale formulieren vervangt. Jg. 1957, blz. 166. Een nieuw hoofdstuk gerichte vlakke drie hoeksmeting. Het verheugt mij, dat de schrijver zich met zoveel enthousiasme op het landmeetkundig rekenen heeft geworpen, te meer daar ik mij verbeeld, dat mijn jarenlange propaganda in woord en geschrift voor de toepassing van het machinerekenen op landmeetkundige berekeningen hier van invloed is geweest. Toch is het jammer, dat de schrijver zijn pas verworven kennis niet wat heeft laten bezinken of zijn pennevruchten vóór de publi- katie niet heeft laten beoordelen door iemand die meer bedrevenheid bezit in het schrijven van wiskundige beschouwingen en meer ervaring in het opstellen van afleidingen met behulp van de gerichte driehoeksmeting. Deze zou dan ongetwijfeld ook de schrijver tot matiging hebben bewogen waar hij in zijn begrijpelijk enthousiasme over eigen vindingen over de schreef gaat. Het is niet prettig dit werk te moeten beoordelen (een taak die ik nu eenmaal op verzoek van de redactie van dit tijdschrift op mij had genomen), allereerst omdat het een onaangename taak is een voor een deel ongunstige of afwijzende kritiek te schrijven, maar ook omdat de recensent al gauw verdacht wordt van dis kwalificatie naar een bepaalde zijde, in mijn geval stellig ten on rechte. In het volgende, waarin ik zal proberen een behandeling te geven van datgene uit bovenstaande artikelen, wat mij van waarde voorkomt, zal ik ter bekorting meermalen verwijzen naar de tweede druk van mijn Gerichte vlakke driehoeksmeting (GD). De schrijver is (terecht) zo gefascineerd door de fraaie methode Heckmann-Tienstra voor de berekening van de coördinaten van een snijpunt van twee rechten (GD blz. 140), dat hij tracht deze berekening als onderdeel van meer samengestelde berekeningen toe te passen en ook andere problemen in een overeenkomstige vorm hoofd van hen Centraal teken- en opleidingsbureau van het kadaster, 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 5