52 Een ontwikkeling van de laatste jaren belooft de waterwoestenij op aarde meer toegankelijk voor de geodeet te maken: de statische gravimeter, reeds lang en met succes te land gebruikt, is tot zee waardig instrument gemaakt, zelfs in die zin dat het op opper vlakte-schepen kan worden gebruikt. De statische gravimeter; een instrument, waarvan het principe van voorname eenvoud is: een massa is vrij opgehangen aan een veer en oefent daar dus een kracht op uit die evenredig is met de zwaartekracht(-versnelling)De uitrekking van de veer wordt afgelezen. In de zeewaardige versie van het instrument is een dempingsinrichting, om de invloed van de bewegingen van het schip te onderdrukken, essentieel. Hoe schromelijk simplistisch deze toch in beginsel juiste be schrijving is, blijkt duidelijk, wanneer men de prijs van het instru ment verneemt: 150.000.exclusief. Dat wil dus zeggen zonder invoerrecht, transport- en andere kosten. Het is niet aannemelijk dat van deze kostbare instrumenten een groot aantal ,,in de vaart" zal komen en men moet dus vrezen, dat het nog lang zal duren met tientallen jaren zal men zeker moeten rekenen vooraleer het zwaartekrachtsveld zo gedetailleerd bekend is, als nodig om de astronomische plaatsbepaling te kunnen corrigeren. Voor een vergelijking met andere methoden is het ondertussen nuttig op te merken, dat men ook dan nog zal moeten rekenen op een onzekerheid van 50 meter in de afgeleide onderlinge ligging van twee punten, onafhankelijk van hun afstand. Laat de astronomie ons dus vooralsnog volledig in de steek, wan neer het er om gaat de onderlinge ligging van de continenten te bepalen Neen, toch niet. Het is de maan die uitkomst brengt en methoden mogelijk maakt die onafhankelijk zijn van het zwaarte veld der aarde. De geodeet kan daarom nauwelijks waarderen wat Albert Helman van haar dichtte: „Trouweloze, koude, wispelturige, die enkel dichters en verliefden kunt bedriegen mij bekoort ge niet met Uw gebold, maar bleek gezicht". De geodeet bekoort zij wél, zij het louter als prozaisch meetobject, in het bijzonder als zij zich „en silhouette" vertoont: bij zons verduistering. Dat een zonseclips inderdaad kan dienen voor het bepalen van de afstand tussen continenten, is gemakkelijk in te zien. De schaduw van de maan glijdt met een bekende snelheid van gemiddeld ongeveer 1 km per secunde over het oppervlak der aarde. Uit de tijd die de schaduw nodig heeft om de oceaan over te steken, kan men de afstand dus berekenen. Intussen klinkt dit simpeler dan het is; niet alleen is de bereke ning zo ingewikkeld en omvangrijk dat een elektronische reken-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 10