54 Enige jaren later wordt het resultaat van de kostbare onder neming gepubliceerd: de onderlinge afstand van het station in Brazilië en dat in Afrika, van de orde van vijf en een half duizend kilometer, is gevonden met een onzekerheid van 140 meter. De eclips van 9 mei 1948 wordt waargenomen door een aantal Amerikaanse expedities naar de totaliteitszoneBirma, China, Korea, Japan en de Aleoeten. In enkele punten wordt de camera opgesteld in een vliegtuig dat boven de wolken vliegt en waarvan de positie ten opzichte van het station op aarde door middel van radar wordt bepaald. Verschillende geodetisch interessante verduisteringen volgen. Eén op 30 juni 1954, beginnende in Amerika, dan via Canada, Groenland, IJsland, Skandinavië, Rusland, Iran tot Afganistan. Enige tientallen waarnemingsposten worden ingericht alleen reeds van Amerikaanse zijde zestien maar vele kampen met zware bewolking. Een ringvormige eclips op 18 december 1955 van de Soedan via Abessinië, over de Indische Oceaan zuidelijk langs Voor-Indië, door Vietnam tot Formosa. De eerstvolgende belangrijke zonsverduistering zal zijn op 2 oktober van dit jaar: beginnend aan de oostkust van Noord- Amerika nabij New-York, schuin over de Atlantische Oceaan naar Afrika iets ten zuiden van Marokko, dan geheel Noord-Afrika door tot een punt in de oceaan ten zuiden van het Arabisch schier eiland. Talrijke astronomen en geodeten treffen reeds voorbereidingen om deze eclips te gaan waarnemen. Daarbij heeft de laatste cate gorie een, men zou het kunnen noemen: toeristisch, voordeel. De professionele belangstelling van de geodeet bepaalt zich tot de vier rakingen, in- en uitwendig, van de elkaar passerende schijven van zon en maan, zodat gedurende de enkele minuten van totale verduistering, hij, in tegenstelling met de astronoom, die juist dan het bezigst is, zijn instrumenten in de steek te laten om zich over te geven aan bewondering van het verschijnsel zelf. Maar dan kan het gebeuren dat een overigens strikt zakelijk rapport besluit met de volgende ontboezeming: uiterste spanning de wedloop van wolken en zonsverduistering. We kunnen echter de camera op gang brengen en twaalf secunden later flitsen de eerste zonnestralen langs de maanrand. Na dertig secunden filmen weinig maar juist genoeg bereikt de wolkenbank de zon en na enkele secunden is ze geheel verdwenen. When in the midst of the day the sun is blotted out by the jet black disk of the moon, surrounded by the pearly corona, when, in the deep blue firmament the brighter stars and the planets appear, and even elusive Mercury may be seen farther away from the horizon than it can be viewed on ordinary occasions, an indescribable feeling comes over one. Awed by the engrossing grandeur of this most beautiful of nature's many phenomena, and the accuracy with which man can predict its occurrence, one feels assured that good will ultimately prevails over evil in this troubled world.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 12