57 Zeer gewaardeerde toehoorders. Ik stel U voor van onderwerp te veranderen en onze aandacht te richten op de Technische Hogeschool, wier verjaardag ons hier tezamenbracht. Het vergelijkingsthema van mijn voordracht kan daarbij blijven dienen; ook in de organisatie van de Hogeschool is de brug een bruikbaar symbool. Heeft niet het dagelijks bestuur, gevormd door vertegenwoor digers van Curatorium en Senaat, enige overeenkomst met de huidige verkeersbrug op de plek, die Johannes Vermeer als centrum van zijn „Gezicht op Delft" koos? Als de brug gesloten is hebben de beide delen nauw contact, maar niettemin blijft elk met eigen oever verbonden. En vormt het College van Rector Magnificus en Assessoren niet een brug tussen de negen afdelingen van de T.H. zij het zó complex dat daarbij vergeleken de curieuze, gaffelvormige brug van Zanesville, die drie oevers met elkaar verbindt, van ontroerende eenvoud is En zijn er geen argumenten aan te voeren voor de stelling dat men naast de brede brug, die vanuit de maatschappij de jongeheden in ongebreideld aantal Delftwaarts voert, een smalle brug zou moeten leggen voor geleid verkeer in tegengestelde richting, een ezelsbrug Het gehele leven van onze Hogeschool is als een brug der weten schap, waaraan sedert 1842 elk jaar een boog wordt toegevoegd. Een tweede bogenreeks, sinds 1905, naar klassiek Romeins patroon daarop gebouwd en niet lang geleden motief tot een jubileum, zien we nu slechts als versiering, die de sterkte van de onderbouw nog accentueert. Déze verjaardag, de eigenlijke dies natalis, geldt de onderbouw, waarvan de 117e jaarboog juist voltooid werd. Van harte wensen we de Technische Hogeschool daarmee geluk. Ir. G. A. VAN WELY, Coördinatograaf en papier I. Inleiding Hoewel voor kaarteringen papier langzamerhand verdrongen wordt door maatvastere materialen, zal het nog geruime tijd duren voor papieren plans alleen maar historische waarde hebben. Tot die tijd zal er op papier gekaarteerd worden of zullen er maten aan worden ontleend. Ook wordt er vaak gewerkt met kopieën van kaarten en luchtfoto's, die niet op maatvast materiaal zijn afgedrukt. In al deze gevallen moeten we rekening houden met werking tengevolge van temperatuur- en vochtigheidsverschillen. Uit litteratuur en uit proeven blijkt dat deze werking het karakter heeft van een affiene transformatie: regelmatige rek of krimp in een bepaalde richting, doch in verschillende richtingen ongelijk. wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de Landbouwhogeschool te Wageningen:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 15