loodlijn die bij een gegeven ^-waarde op de f-schaal wordt opgericht, geven het snijpunt S2, dat in het hyperbolenveld kan worden afgelezen (A Voor de bepaling van Atp' is op het nomogram een tweedf a- verdeling aangebracht Het nulpunt van deze schaal is t.o v. de eerste a-verdeling 5ogr verschoven, waardoor dit nulpunt tijdens de aflezing oodrecht boven de oriënteringswaarde 200 gr) op de cp-as van de sinusoïde ligt. De loodlijn die bij een bepaalde a-waarde op deze tweede a-schaal wordt opgericht, snijdt de sinusoïde in een punt waarvan de Acp'-waarde kan worden afgelezen. Hierdoor kunnen in één stand van het nomogram alle correcties Aq>' en Al bepaald worden. 6. Uitvoering Bij het bepalen van de A<p- en AZ-correcties is er van uitgegaan, dat de deformatie tevoren is bepaald met behulp van de recht hoekige coördinatograaf. Hiervoor zijn de /- en g-waarden bekend, waaruit met de formules (2), (3), (5) en (6) de transformatieconstan ten kunnen worden bepaald. Dit zal bij kaarteren meestal het geval zijn, omdat de standplaatsen van waaruit poolcoördinaten gemeten zijn, met behulp van rechthoekige coördinaten worden berekend en gekaarteerd. Een andere methode, waarbij we er ons van bewust moeten zijn dat de gevonden waarden dan niet berusten op een vereffening van 4 aansluitingspunten, volgt uit de betekenis der constanten volgens de formules (7) en (8) De waarden die we nodig hebben voor de constructie van de figuren 3 en 4 kunnen met de poolcoördinatograaf en een maatlat worden gemeten (eventueel op meerdere plaatsen) - a2) het halve verschil tussen de gemeten hoek die de 2 ruitlijnen (5 4) vormen op het gedeformeerde plan en ioogr. - (Aax Ab2) - maal het verschil tussen de correcties die 2. 2 resp. in x- en y-richting aan lengten in het gedeformeerde plan gegeven moeten worden (per lengte-eenheid). - (Aax Ab2) - maal de som van deze correcties. 2 2 De afgeleide constanten hebben betrekking op correcties die

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 23