LANDMEETKUNDE Prof. R. ROELOFS, Intercontinentale bruggen Mijne Heren Curatoren, Mijnheer de Rector-Magnificus, Mevrouw en Mijne Heren Professoren, Dames en Heren, Een enkele maal gebeurt het dat wij door een voorval of slechts een woord terug gaan denken aan de bekende schrijvers, die in de romantische jaren van onze jeugd ons wegvoerden uit de werke lijkheid van onze omgeving naar de eigenlijk veel reëler onwerkelijk heid van wonderlijke reizen, geheimzinnige landen, zonderlinge planten en dieren en vreemde volksstammen. Een van de grootste van onze jeugd-auteurs is wel de man, wiens voor- en achternamen samensmolten tot een begrip: Jules Verne. Ik denk aan de tocht van 20000 mijlen onder zee. Aan kapitein Nemo, die een van zijn noodgedwongen passagiers, Prof. Aronnax, in vertrouwen neemt en rondleidt in zijn wonder baarlijk onderwaterschip, de Nautilus. Prof. Aronnax, die toch voldoende nuchter blijft om bij de bezichtiging van de navigatie- instrumenten op te merken: „Het zijn de gewone zeevaartkundige apparaten, waarvan mij het gebruik bekend is". De lichte teleurstelling die wij in deze woorden menen te be luisteren, kan men nauwelijks door de auteur bedoeld veronder stellen; veeleer ons zelf valt het tegen dat Jules Verne ons op het punt van navigatie in de steek laat en ons op dat gebied de mogelijk heid onthoudt zijn gave om ver vooruit te zien te toetsen aan de huidige werkelijkheid. Captain William Robert Anderson, die met een moderne Nauti lus, gedreven door atoomkracht, een nieuwe weg van oost naar west ontdekte, onder het arctisch poolijs door, zou, als hij niet tot geheimhouding was verplicht, ons zijn „inertial navigator" laten zien, een ingewikkeld mechanisch-elektronisch apparaat dat het eenzaam navigeren onder de ijslaag, zonder houvast aan sterren en zonder radioverbinding met de buitenwereld, mogelijk maakte. Naar Anderson's verwachting zal dit nieuwe instrument, zodra het in voldoende aantal ter beschikking van de handels scheepvaart komt, een revolutie in de navigatie tengevolge hebben. Dit zal dan in een vrij beperkt tijdsbestek de tweede omwenteling zijn op dit gebied. Gedurende en na de laatste wereldoorlog werden, aanvankelijk met militaire bedoeling, verscheiden systemen ont- Conrector van de Technische Hogeschool te Delft: Rede, uitgesproken ter gelegenheid van de honderdzeventiende dies natalis der Technische Hogeschool te Delft op 10 januari 1959.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 3