8y delen II en III zeer waardevol. In deel I geeft de C.C.C. een algemeen inzicht in het door haar voorgestane beleid, waarmee tevens de besteding van de rijksgelden wordt gerechtvaardigd. Voor buiten staanders wordt het belang van cultuurtechnische werken aange toond, hoewel m.i. de maatschappelijke verheffing van de land- bouwstand wel als krachtigste argument voor de uitvoering van deze werken zal moeten gelden. Alle facetten van de ruilverkaveling nieuwe stijl en haar uitvoering zijn belicht. Resumerend: Een publikatie, waardevol door de kwantiteit aan gegevens en door de kwaliteit van de weergave der heersende denk beelden, enigszins teleurstellend omdat niet voldaan is aan de verwachting van het gewone publiek, nl. de bekendmaking van een urgentievolgorde der uit te voeren ruilverkavelingen. G. F. W. 100 Jahre Verkoppelung-Flurbereinigung in Oldenburg. Uitgegeven door het Kulturamt Oldenburg, 1958. 72 blz., 21 X 29,5 cm. Op 27 april 1858 werd in het toenmalige groothertogdom „Olden burg" een „Verkoppelungsgesetz" uitgevaardigd. De herdenking van dit feit is voor het „Kulturamt" Oldenburg de reden geweest een gedenkboekje uit te geven. In het keurig verzorgde boekje komt een groot aantal kaarten en foto's, betrekking hebbend op uitgevoerde of in uitvoering zijnde verkavelingen, voor. Na een viertal artikelen met een inhoud van algemene strekking worden negen korte verhandelingen over mar ken verdelingen, „Verkoppelungen" en verschillende typen ruilverkavelingen ge geven. Deze serie biedt een goed overzicht van de ontwikkeling van de ruilverkaveling. Daarna volgen nog twee publikaties over „Vereinfachte Flurbereinigungsverfahren" en „Beschleunigte Zu- sammenlegungsverfahren". Tenslotte nog statistische gegevens waaruit blijkt dat in de afgelopen honderd jaar 295 blokken met een oppervlakte van ruim 47.000 ha zijn uitgevoerd en thans 17 blokken ter grootte van ongeveer 40.000 ha in uitvoering zijn. De inhoud der artikelen leent zich er niet voor ze stuk voor stuk te bespreken. Enige bijzonderheden wil ik noemenReeds in 1818, dus veertig jaar voor de eerste wet, werd een verkaveling uitgevoerd („Die Verkoppelung des Hasberger Kirchenesches"). Dat ook t.a.v. de ruilverkaveling de uitspraak geldt dat er weinig nieuws onder de zon is bewijst het verhaal over de eerste ruilver kaveling (groot 241 ha), die ingevolge de wet van 1858 werd uit gevoerd, en waarbij zeven boerderijen uit het dorp naar de omtrek van de gemeente werden verplaatst. En dit kon gebeuren zonder staatssubsidie, alleen met behulp van buren bij de nieuwbouw! In het artikel „Die Verkoppelung des Sager Esches" wordt de naam van de zeer vooruitstrevende pionier die dit werk tot stand bracht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 45