88 aan het nageslacht bekend gemaaktde „Vermessungs-Kondukteur" Hillefeld. In het laatste artikel wordt, overigens te goeder trouw, uiteenge zet hoe het „Beschleunigte Zusammenlegungsverfahren" (te ver gelijken met een administratieve ruilverkaveling bij overeenkomst) kan worden misbruikt om een normale ruilverkaveling uit te voeren. Ik kan mij niet voorstellen, dat deze methode in de Duitse wetgeving is geregeld om te worden toegepast in een gebied van 450 ha, waar 16 km weg en 13 km waterlopen moeten worden aangelegd en 350 ha grond moeten worden gedraineerd. (Zie Flurbereinigungs- gesetz, par. 91, e.v.) Lezing van het boekje kan ik overigens, of misschien juist ook om de aanwezigheid van het laatste artikel dat als waarschuwing voor toekomstige Nederlandse plannen kan dienen, warm aan bevelen. G. F. W. Dr. Ing. W. Bonczek, Baugrundordnung und Stadtaufbau, gezeigt am Beispiel Essen. Verlag Richard Bacht, Essen. 71 afbeeldingen, 153 blz., 30 X 21,5 cm. Prijs: ca. fl 27. De schrijver is „Liegenschaftsdirektor" van de stad Essen en heeft in die functie ervoor te zorgen dat de eigendomsgrenzen op terreinen, bestemd voor de herbouw van verwoeste stadsdelen zodanig gewijzigd worden, dat een behoorlijk bouwplan kan worden uitgevoerd. In Nederland koopt men in dergelijke gevallen de ge wenste grond aan of onteigent ze. Door middel van deze korte bespreking wil ik de aandacht vestigen op enige procedures die in ons land geen ingang hebben kunnen vinden en die in Duitsland vrij veelvuldig worden gevolgd. De wettelijke bepalingen variëren in de verschillende bondsstaten en de schrijver beperkt zich daarom tot de bespreking van enkele methoden. De schrijver acht de hoofdstukken die in de wet van 1952 (Aufbaugesetz) de „Boden- ordnung" behandelen voor kritiek vatbaar en spaart deze kritiek ook niet. De stof wordt in vier gedeelten behandeld. Deel A is getiteld ,,Der Aufbau deutscher Stadte aus der Sicht des Liegenschaftsingenieurs'L met o.m. hoofdstukken over de „Liegenschaftsingenieur", grondpolitiek, financiering, samenwer king tussen overheid en burgers. In deel B behandelt de schrijver de in Essen genomen maat regelen met voorbeelden („Darstellung und kritische Betrachtung einiger in der Stadt Essen durchgeführten Bodenordnungsmass- nahmen"): Het normaliseren van grenzen (Grenzausgleich), ruil verkaveling waarbij 2/3 van de eigenaren voor deze procedure moet zijn (Zusammenlegung)ruilverkaveling opgelegd door de gemeente (Gesetzliche Umlegung), vrijwillige ruilingen (freiwillige Umlegung), enz. In deel C, „Gedanken zur Gesetzgebung in der Bodenordnung" worden de voorschriften over de waardebepaling en de verrekening

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 46