49 triangulatie op bescheiden schaal wordt toegepast en wel ter over brugging van het Skagerrak, met een gemiddelde breedte van 135 km. Een vliegtuig, nagenoeg het midden van de zeestraat volgend, werpt een fakkel, aan een valscherm hangend, uit. In drie punten op de Noorse en op de Deense kust wordt de richting naar de fakkel met een hoekmeetinstrument bepaald, waarbij gelijktijdig heid van meting met het oog op het afdrijven van de fakkel door de wind verkregen wordt door speciale radio-tijdsignalen, opgevangen door alle zes stations. De waarneming wordt herhaald met telkens een fakkel in een ander punt van de vliegbaan, zodat een meetkundige figuur ont staat, die Denemarken en Noorwegen aan elkaar verbindt. Een tweede maal wordt de fakkelmethode in een geheel ander deel van de wereld toegepast; de Bahama-eilanden worden aan het vaste land, aan Florida, verbonden. In Canada gebruikt men de methode over land: in het verlaten, eindeloos gebied in het noorden. Het beginsel is gelijk gebleven, de techniek verbeterd. In de instrumenten, waarmee men de richting naar de fakkel meet, wordt een kleine robot-camera gebouwd voor de registratie van de rand- verdeling. De waarnemers behoeven met hun kijker de fakkel slechts te volgen; de camera's worden radiografisch van het vlieg tuig uit bediend, waardoor een grote mate van gelijktijdigheid verzekerd wordt. Toch heeft de methode ernstige bezwaren: een gecompliceerde organisatie, een vrij groot aantal medewerkers en afhankelijkheid van gunstig weer over een uitgestrekt gebied van enige tienduizen den vierkante kilometers. Zij zal dan ook waarschijnlijk op de achtergrond geraken in de concurrentie met de elektronische methoden. Van deze laatste zijn het in het bijzonder Shoran (afgeleid van short range) en de geperfectioneerde variant daarvan, Hiran (high precision Shoran) waarmee men in de laatste vijftien jaren veel belangrijke verbindingen over zeeën en oceanen heeft gemeten. Ofschoon ook hier, zoals helaas zo vaak, de oorlog stimulerend heeft gewerkt, werd het beginsel van Shoran reeds enkele jaren vóór die tijd gevonden. Het is 1938. In de laboratoria van de R.C.A., de Radio Corpo ration of America, wordt hard gewerkt aan de ontwikkeling van televisie. Men stuit op moeilijkheden. Op het scherm vertoont zich behalve het eigenlijke beeld een verschoven bij-beeld, soms zelfs méér dan één. Men ontdekt de oorzaak: de radiogolven volgen niet alleen de kortste weg van zender naar ontvanger, maar pok een omweg door weerkaatsing tegen muren van gebouwen. Het beeldsignaal dat de omweg neemt, komt later dan het andere bij de ontvanger aan en levert een verschoven bij-beeld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 7