II3 chanisatie en rationalisatie en die van consumptie- en afzet mogelijkheden. Een algehele verbetering van een verouderde structuur is slechts door middel van ruilverkaveling te verwezenlijken. De urgentie bepaling vereist een vergelijkende studie inzake het economisch en maatschappelijk effect van de maatregelen. Objecten met een hoog investeringseffect en een grote maatschappelijke achterstand zijn het meest urgent, terwijl door middel van industrialisatie en aan koop van gronden door de Stichting Beheer Landbouwgronden bijzondere aandacht moet worden verleend aan gebieden met meer dan 50 a 60 bedrijven, waarvan elk met minder dan 10 ha per 1000 ha cultuurgrond. Voor de komende 10 jaar zijn drie alternatieve programma's van ruilverkaveling aangegeven, respectievelijk van 675.000, 440.000 en 355.000 ha. Voor de gebieden die nog niet in behandeling kunnen worden genomen, zijn programma's voor waterbeheersing en ontsluiting ontwikkeld. In de discussie spreekt Ir. H. J. A. Hendrikx zijn waardering uit over het Meerjarenplan. Hij neemt aan dat de urgentie van be paalde blokken niet gefixeerd is, maar dat verschuivingen daarin mogelijk zijn. Voorts is het hem opgevallen dat in het Meerjaren plan nogal somber gedacht wordt over de administratieve ruil verkaveling en de ruilverkaveling bij overeenkomst. Toch is een dergelijke houding niet noodzakelijk. Inderdaad is bij de admini stratieve ruilverkaveling slechts weinig ervaring beschikbaar, maar door een procedurewijziging, die de uitvoering van afzonderlijke waterbeheersings- en ontsluitingswerken bij de ruilverkaveling zou mogelijk maken, kan zeker een meer positief geluid worden verkregen. Tenslotte wijst hij er op, dat in het Meerjarenplan ge steld wordt, dat gebieden die urgent voor ruilverkaveling zijn, niet in aanmerking komen voor investeringen in werken voor afzonder lijke waterbeheersings- en ontsluitingsplannen. Het komt echter voor dat in dergelijke gebieden de ruilverkave ling afgestemd wordt. In dat geval zouden toch waterbeheersings- en ontsluitingswerken moeten kunnen worden uitgevoerd. De voor gestelde 31 miljoen per jaar voor deze werken zou dan ook tot bijvoorbeeld 40 miljoen verhoogd moeten worden. Ir. Herweijer bevestigt dat blokken van urgentie kunnen ver anderen, ten eerste omdat er vereenvoudigde plannen kunnen worden opgesteld en ten tweede omdat het gehele gebied kan ver ouderen. Wat betreft de ruilverkavelingsovereenkomsten ziet hij in de toekomst zeer wel verdere mogelijkheden aanwezig. De com binatie van een administratieve ruilverkaveling met waterbe heersings- en ontsluitingswerken is vrij moeilijk. Verbetering van de waterhuishouding geschiedt vaak door de waterschappen, die daartoe gronden aankopen of onteigenen. Bij wegenbouw op het platteland is men veel terughoudender. Pas als er meer mogelijk heden geschapen zijn voor de plattelandswegenbouw, is het mis schien mogelijk de gevolgen hiervan in een administratieve ruil-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 19