"9 gesteld volgt dan de officiële tervisielegging van de toedeling, de behandeling van de ingediende bezwaren door plaatselijke com missie, rechter-commissaris en rechtbank, het opmaken van de akte en de kadastrale toepassing. Ik moge de aandacht erop vestigen, dat voorlopige tervisieleg- gingen een extra belasting betekenen voor de ruilverkavelingsdienst. Indien plaatselijke commissie en cultuurtechnische dienst aandrin gen op deze maatregelen, die in het belang van de landbouwers kunnen zijn, dan dienen de landbouwers het ongerief dat de ka dastrale administratie en de werkelijke toestand gedurende enige jaren niet met elkaar in overeenstemming zijn op de koop toe te nemen. Overigens ontstaat dit ongerief al op het ogenblik dat de eerste weg die percelen doorsnijdt in een ruilverkaveling wordt aan gelegd of wanneer complexwerken worden uigevoerd. En dit ge beurt wel op tijdstippen, die zes a zeven jaren liggen vóór de ka dastrale toepassing. Deze gehele zaak is niet eenvoudig op te lossen. Tegen een prin cipiële behandeling van het probleem, met beschouwing van alle facetten, is geen enkel bezwaar (zie ookTijdschrift voor Kad. en Landmeetkunde, 1959, nr. 1, blz. 23). Het plaatsen van een op merking als in het verslag van de provincie Limburg is gedaan, is echter weinig elegant en levert geen bijdrage om tot een oplossing te geraken. Hoofdstuk 6 behandelt doel, werkwijze en verrichte werkzaam heden van de Stichting Beheer landbouwgronden (S.B.L.). Een „Woord vooraf", en aan het einde vier bijlagen, vermeldende commissies, diensten, de tekst van de stichtingsakte van de S.B.L. en een litteratuurlijst, alsmede samenvattingen van het verslag in de engelse, duiste en franse taal completeren het jaarverslag. Tenslotte enige getallen: In het verslagjaar werd een aantal blok ken met een gezamenlijke grootte van 30.450 ha in stemming ge bracht; in uitvoering was op 31 december 1958 een oppervlakte van 200.940 ha, terwijl 9.790 ha gereed kwam. Geïnvesteerd werden 188,3 miljoen gulden, waarvan 95,2 miljoen gulden in ruil- en herverkavelingen. Over de gehele lijn is het subsidiepercentage ver laagd, voor ruilverkavelingen tot maximaal 70%. Ik hoop dat ik door de bespreking van de inhoud, door het uit brengen van wensen en door het leveren van kritiek, de lezer van deze recensie heb aangespoord het jaarverslag te bestuderen. De tijd die men hieraan besteedt is geen verloren tijd! Prof. ir. G. F. Witt Ir. P. D. Krijger en Ir. R. Maris, Cultuurtechniek. 190 blz., 92 foto's en tekeningen, 14 X 21 cm. J. B. Wolters, Groningen, 1959. Prijs 5,90. Een keurig verzorgd werkje voor hen, die enigermate op de hoogte willen zijn van het in de titel genoemde onderwerp. Het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 25