terrein van de cultuurtechniek is zo uitgebreid, omvat zoveel fa cetten (men zie slechts de hoofdstukken: Waterhuishouding, ont watering, watervoorziening, waterbeheersing, grondverbetering, landinrichting, ruilverkaveling, landaanwinning), dat men in een boekje van deze omvang, waarvan een deel gebruikt wordt voor uitstekende foto's en zeer verzorgde grafieken en tekeningen, slechts de hoofdzaken kan aanroeren. Dit doen de schrijvers op prettige wijze. De indeling is logisch en vele onderdelen worden, zoals ge zegd, verduidelijkt door uitstekende tekeningen. Het werkje kan de landmeter van het kadaster en speciaal die landmeters, die zich bezig houden met de ruilverkaveling, warm worden aanbevolen. Toch moge ik de schrijvers wijzen op enkele kleine tekortkomingen, die de goede indruk van het geheel echter niet schaden. In de inleiding wordt gezegd, dat één van de voornaamste doel stellingen van de verbetering der cultuurtechnische produktie- omstandigheden is, verlaging van de produktiekosten per eenheid produkt. Is een andere voorname doelstelling hier niet vergeten? Namelijk de verhoging van de produktie? Sedert kort wordt deze zijde van het cultuurtechnische werk om landbouwpolitieke redenen niet meer op de voorgrond gesteld, maar in een werk over de cultuur techniek had deze doelstelling m.i. moeten worden genoemd. Blz. 123. Hier komt ons kadastrale hart in opstand wanneer we lezen, dat kadastrale kaarten niet in de handel zijn. Integendeel, ze zijn het wel. Blz. 142. In fig. 72 staat slechts 0,10 m water in de sloot en ligt de drainuitmonding 0,20 m boven de bodem van de sloot. Een dergelijke situatie verdient in het algemeen geen aanbeveling. Blz. 147. Bij de opsomming van de vele instanties waarmede tijdens de voorbereiding overleg wordt gepleegd, mis ik node de kadastral e ruilverkavelingsdienst Van de ruilverkavelingsprocedure hebben schrijvers natuurlijk slechts een zeer globaal overzicht willen geven en daarom moeten wij hun enkele tekortkomingen vergeven. (Zo bijv.: De S.B.L. beheert haar gronden niet zelf en verkoopt ze evenminbij de pacht-" registratie worden ook mondelinge pachtovereenkomsten ge registreerd; tussen vaststaan van het plan van toedeling en het opmaken van de akte kan een geruime tijd liggen; de behandeling van de bezwaren tegen de verschillende onderdelen is niet in alle gevallen dezelfde). Blz. 168. Gezegd wordt: „Er wordt 23000 ha per jaar in uitvoe ring genomen; binnenkort zal ook minstens een dergelijke opper vlakte gereed komen". Waarop de schrijvers hun optimisme baseren is me niet duidehjfe-pée-praktijk wijsEnog-aHerminst in deze richting:- Blz. 174. Is 5000 ha verlies aan cultuurgrond per jaar niet bij zonder hoog? Bouwman noemt bijv. 3500 ha. A. G. 120

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 26