VERSCHILLENDE ONDERWERPEN H. L. ROGGE, De geodesie en de Universele decimale classificatie (U. D. C.)* 526 025.45. Inleiding In het nummer van februari 1959 van dit tijdschrift werd een nieuwe rubriek opgenomen, getiteld „Bibliografie". Deze rubriek bestaat uit korte referaten van in andere tijdschriften verschenen artikelen en van boeken op geodetisch en verwant gebied. Bovenaan ieder referaat staat een korte titelbeschrijving van het opgenomen artikel of boek. Een titelbeschrijving omvat na(a)m(en) van auteur(s), titel, tijdschrift waarin het artikel verscheen of uitgever van het boek, omvang van het artikel of boek en nog enkele bij zonderheden. Blijkens de noot bij de rubriek worden de gegevens ervoor verkregen van het geodetisch instituut der Technische Hogeschool te Dresden. Die gegevens worden in gedrukte vorm ver werkt op kaarten van het formaat A-6 (een overzicht der A-for maten vindt men in normblad N 381). De kaarten worden uit gegeven door de „Dokumentationsdienst der Zentralstelle für wissenschaftliche Literatur" in (Oost) Berlijn. Bovenstaande in lichtingen werden mij welwillend verstrekt door de redacteur administrateur, Ir. H. L. van Gent. De laatste zin van bovenbe doelde noot luidt: „De nummering van de onderwerpen is die volgens de universele decimale classificatie". Het woord „numme ring" lijkt mij hier niet geheel juist gekozen. Nummeren duidt m.i. op het vastleggen van een volgorde, terwijl het bij de U.D.C. gaat om het classeren in een schema, waarvan de rubrieken met cijfer- symbolen (decimale breuken) zijn aangeduid. Boeken en tijdschriftartikelen Wie een boekenverzameling aanlegt of een groot aantal tijd schriftartikelen doorleest en bewaart, zal op den duur niet be vredigd worden door het verzamelen alleen. Hij zal al spoedig behoefte gevoelen een boek of tijdschriftartikel van een bepaalde schrijver, of over een bepaald onderwerp, weer eens te raadplegen. Maar daartoe moet hij dat boek of artikel eerst terugvinden. Het proces van verzamelen wordt vanzelf gevolgd door de noodzaak het verzamelde weer te ontsluiten. Dit geldt sterker naarmate de ver zameling uitgebreider wordt en vooral, als deze door anderen wordt gebruikt, of juist ten behoeve van derden wordt aangelegd, bijge- 121 Landmeter van het kadaster te Eindhoven: Voor afkortingen zie de lijst aan het einde van dit artikel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 27