houden en uitgebreid. Er bestaat echter een groot verschil tussen boek en tijdschrift. Boeken behandelen meestal grote, afgeronde gebieden. Tijdschriftartikelen beschrijven dikwijls diepgaand een detailprobleem. Er bestaat een boek van Haasbroek over „Nomo- grafie". Men zal niet verwachten de nomografie volledig behandeld te zien in één of enkele tijdschriftartikelen. Anderzijds bestaat er een tijdschriftartikel van dezelfde auteur over „Puntennomo- grammen op 3e-graadskrommen", een onderwerp, waarover men vermoedelijk wel niet een heel boek zal vinden. Een tweede verschil tussen tijdschriftartikel en boek bestaat hierin, dat het artikel meestal een verslag of beschouwing is van een recent onderzoek of ontdekking, terwijl een boek pas jaren later van het reeds eerder in tijdschriften gepubliceerde in meer bezonken vorm en ook vaak breder verband melding maakt. Prof. Roelofs publiceerde zijn denkbeelden over „Azimutsbepaling op Polaris" in K. en L. in 1942, terwijl we het gepubliceerde in 1957 in een boek (de H. T. W.) terugvinden. De H. T. W. vermeldt trouwens op 92 litteratuur opgaven niet minder dan 50 soms lang geleden verschenen tijd schriftartikelen. Tussen boek en artikel bestaat dus een soort faseverschil. Het boek is breder, het artikel gaat dieper, het gaat aan het boek vooraf en is er de wegbereider van. Tijdschriften zijn in onze tijd dan ook belangrijker voor het kennisnemen van de vooruitgang in wetenschap en techniek dan boeken. Het tijdschrift artikel is de kwartiermaker van nieuwe ideeën. Herbert Krehl zegt in zijn publikatie „Die Dokumentation in der Geodasie" (blz. 14)„Es ist ja bekannt, dass heute meist nur das periodische Schrifttum über den Fortschritt der Forschung unterrichtet und das Lehrbuch über das Einzelproblem in der Regel erst dann erscheint, wenn das Bild der wissenschaftlichen Erkenntnis einiger- massen abgerundet vorliegt." Het gesignaleerde verschijnsel heeft ook gevolgen voor de methodes ter ontsluiting van een boeken- of tijdschrift verzameling. Een tijdschriftaflevering bevat trouwens meestal meer dan één artikel. De artikelen moeten stuk voor stuk beschreven en geclasseerd worden, het boek als geheel. Van het boek wordt niet ieder hoofdstuk apart beschreven. Beschrijven duidt hier op een titelbeschrijving maken. Ontsluiting van boeken en tijdschriftartikelen Bij het toegankelijk maken van wetenschappelijke litteratuur komt men in hoofdzaak met twee soorten vragen, t. w. naar litteratuur van een bepaalde auteur, of naar litteratuur over een bepaald onderwerp. Soms wordt ook gevraagd naar litteratuur (meestal over een bepaald vakgebied) uit een bepaald land of tijdvak, maar dat zijn secundaire vragen. Op deze vragen geven catalogi (bibliotheken) of bibliografieën (vakgebieden) antwoord. Catalogi geven de inhoud weer van werkelijk bestaande verzame lingen, bibliografieën zijn opgaven van litteratuur (meest tijdschrift artikelen) op een bepaald gebied. Geeft men de inhoud van één 122

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 28