bepaald tijdschrift weer, dan spreekt men wel van een „Klapper" (bijv. die op K. en L. 1885-1934). Men spreekt in dit verband ook wel van „Documentatie", maar al deze begrippen zijn niet scherp omlijnd. De „Fédération internationale de documentation" (F. I. D.) gebruikt een zeer ruime definitie van dit begrip. Loosjes probeert in zijn „Documentatie van wetenschappelijke litteratuur" een betere definitie en ergens in het tijdschrift „Bibliotheekleven" zegt Mr. van Leeuwen (Bibl. Ec. Hogeschool) kort en krachtig: „Een systematische catalogus van boeken heet een bibliografie, van tijdschriftartikelen een documentatie". Zelfs het woord catalogus is minder scherp omlijnd dan boven leek. Er heeft bestaan de „International Catalogue of Scientific Literature", wat geen catalogus van een bestaande bibliotheek, maar een referatenblad op natuurwetenschappelijk gebied was. De Duitsers spreken vaak van „Zentralblatter". Voor de oorlog bestond er op ons vakgebied het „Zentralblatt für Geophysik, Meteorologie und Geodasie". De Amerikanen gebruiken het woord „Abstracts". Op ons gebied bestaan de „Geophysical Abstracts". De hoe dan ook bijeengebrachte litteratuur moet echter weer worden ontsloten, wil men er profijt van trekken. Wat de schrijvers betreft geschiedt dit door middel van de alfabetische schrijvers catalogus (of lijst van auteurs in een bibliografie of documentatie). Dit behoeft niet de enige alfabetische opgave te zijn. Naast de alfabetische schrijverscatalogus kan de eveneens alfabetische tref woordencatalogus staan. Nopens de vraag naar litteratuur op onderwerp kan men twee wegen inslaan. Men kan trachten de inhoud van een boek of artikel zo eng mogelijk begrensd in één of enkele woorden weer te geven en het aldus gevormde „trefwoord" te gebruiken om litteratuur over het door het trefwoord weergegeven onderwerp terug te vinden. Men kan bovenaan de kaartjes met titelbeschrijvingen de trefwoorden schrijven en de kaartjes alfa betisch op trefwoord rangschikken. Aldus ontstaat de „trefwoorden catalogus" of „-lijst". Men heeft zodoende twee alfabetische catalogi gekregen, die men desgewenst tot één kan verenigen. Deze draagt in de Angelsaksische wereld de naam van „Dictionary- Catalogue". In ons land spreekt men van „kruiscatalogus". Trefwoordencatalogus tegenover systematische catalogus Een tweede methode voor het toegankelijk maken van litteratuur op onderwerp is het bij eenplaatsen van titelbeschrijvingen in groepen, die in een logisch samenhangend geheel geordend zijn. Bijv. alles over „geodetische astronomie" of over „hoogtemeting" bijeen. Uiteraard vraagt men zich hierbij af tot welk groter geheel de ge kozen groepen „als vanzelf" behoren. Men komt zodoende tot een systeem van hoofdgroepen, groepen, ondergroepen enz., dat van al gemeen tot bijzonder afdaalt volgens een liefst zo logisch mogelijk schema. Een catalogus op deze wijze geordend noemt men een systematische catalogus (c.q. bibliografie). Het hangt vaak van 123

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 29