die Inhalte der Arbeiten erfasst". Dat is onjuist. Een trefwoord behoort wel degelijk de inhoud van een geschrift weer te geven. In verschillende inhoudsopgaven, op trefwoord, vindt men echter geen goede trefwoorden, maar „accentwoorden" uit de titel; inzoverre heeft Draheim gelijk. De titel van het boek van Prof. Roelofs „Astronomy applied to Land Surveying" bevat twee accentwoorden, Astronomy en Land Surveying. Het laatste is een semantische eenheid en dus in bibliografische zin een accent woord. Het trefwoord is echter „Geodetische astronomie". Wij spreken in het volgende voornamelijk over systematische bibliografieën en maar zijdelings over trefwoorden. Systematiek D. D. C. en U. D. C. Bij de volgende beschouwingen treedt duidelijk het verschil tussen boek en tijdschrift naar voren. Van boeken behoeft men niet per se een systematische catalogus aan te leggen: men kan ze zelf systematisch rangschikken. Aldus geschiedt in de openbare boekerijen der Angelsaksische landen. Deze kennen dan ook geen systematische catalogus, maar wel een dictionary catalogue. Bij tijdschriften, waarvan elk nummer meestal verschillende op stellen over diverse onderwerpen bevat, gaat dat uiteraard niet. Om later te kunnen zien over welke onderwerpen de tijdschriften artikelen bevatten, moet men hun titelbeschrijvingen hetzij op trefwoord, hetzij systematisch rangschikken. Voor dat rangschikken moeten we dus over een schema beschikken dat een logische ordening der groepen geeft. Een voorbeeld ontmoetten we bij de systematiek van de Klapper op K. en L. Nu bestond er in de Angelsaksische wereld reeds lang een bruikbaar schema voor het systematisch rangschikken van boeken. Dat was de „Dewey Decimal Classification". Het woord „classification" wordt in deze landen vrijwel uitsluitend gebruikt om er het systematisch rang schikken van boeken mee aan te duiden. In een boekje dat dit woord tot titel heeft zegt Margaret Herdman, „Classification arranges books on the shelves. The Dewey Classification is primarily a book classification". Dewey publiceerde zijn systeem in 1876 onder de volgende titel, „A Classification and Subject Index for Cataloguing and Arranging the Books and Pamphlets of a Library". Uit de Dewey Classification is de Universele decimale classificatie voort gekomen. Daar het werk aan deze classificatie besteed, verricht werd door het Institut International de Bibliographie te Brussel, spreekt men wel van de „Brussels Classification", als men de U. D. C. bedoelt. De reeds aangehaalde schrijfster zegt elders in haar boekje: „The Brussels scheme is an expansion of the D. D. C. and was devised for classifying bibliography". Juist omdat tijdschrift artikelen vaak veel meer in details treden dan boeken, was een verdere verfijning van de systematiek nodig, dan voor een boeken- classificatie voldoende was. Een zeer belangrijk verschil is verder geweest het invoeren van zg. hulpgetallen, om de analyse van een 125

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 31