127 geen maatstaf voor de belangrijkheid van het weergegeven begrip. Ook staan twee begrippen die door een symbool van gelijke lengte worden weergegeven niet altijd op dezelfde trap in een pyramidaal opgebouwd systeem van wetenschappen. Zijn Psychologie (159.9) en Mijntransport (622.6) van dezelfde orde? Een voorbeeld van een afdalende verdeling volgt hieronder. 5 Exacte wetenschappen 52 Astronomie en Geodesie 526 Geodesie 526.9 Lagere Geodesie 526.91 Meetmethoden 526.918 Fotogrammetrie 526.918.5 Fotogrammetrische opnemingsmethoden 526.918.51 Terrestrische fotogrammetrie 526.918.513 Fototheodolieten. Het hoofdschema nam de U. D. C. van de D. D. C. over. Dit ziet er als volgt uit. 0 Algemeenheden, bibliotheekwezen 1 Filosofie, psychologie 2 Religie, theologie 3 Maatschappij, economie, sociologie 4 Taal 5 Exacte wetenschappen 6 Toegepaste wetenschappen, techniek, geneeskunde 8 Letterkunde 9 Aardrijkskunde, geschiedenis. De punt in de grote getallen, zoals bij Fototheodolieten, heeft geen principiële betekenis. Hij dient slechts, na iedere groep van drie cijfers, voor de overzichtelijkheid. Tegen de U. D. C. zijn vele bezwaren ingebracht. Men vond de indeling niet logisch. En de indeling in tienen geeft een beperking. In de hoofd- en ondergroepen die met ,,9" beginnen dringen zich vanzelf allerlei begrippen samen, waar men in het bestaande systeem niet goed weg mee weet, dus veelal nieuwe begrippen. Vooral bij de geodesie is dat opvallend, zoals we verder zullen zien. Reeds in het hoofdschema doet zich deze moeilijkheid voor. Het feit dat men taal én letterkunde eigen groepen toekende (taal- en letterkunde is naar onze mening meer een semantische eenheid), maakte dat aard rijkskunde en geschiedenis (naar onze mening wel in het oog lopend onderscheiden) in de 9-groep bijeenkwamen. Bij de talengroep is dit verschijnsel al zeer in het oog lopend. Daar had men bij de D. D. C. 41 Algemene taalkunde 42 Engels 43 Germaanse talen 44 Frans 45 Italiaans 46 Spaans

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 33