129 is nu eenmaal gemakkelijker te overzien dan 5269187422. Over de hulpgetallen zegt Walther in zijn reeds genoemde publikatie: „Neben dem enzyklopaedischen Aufbau der DK kommt für ihre Eignung als Normklassifikation eine andere Eigenschaft in Betracht, durch die sie sich grundlegend von allen bestehenden grossen Klassifikationen unterscheidetdas ist ihre Scheidung in eine Hauptklassifikation und einer Neben- oder Hilfsklassifikation, wie sie in der Haupttafel und den Hilfstafeln vorliegt. In jeder Klassifikation gibt es zahlreiche Elemente die überall oder an vielen Stellen wiederkehren. Wollte man diese Elemente überall da, wo sie möglicherweise in der praktischen Anwendung gebraucht werden, von vornherein in der ganzen Breite des Schemas vorsehen, so würde das bei einer grossen Klassifikation zu einem unertrag- lichen, ja ganz unmöglichen Anschwellen des reinen Schemas füh- ren". De hulpgetallen slaan dus op elementen die bij ieder onderdeel van de classificatie voor kunnen komen, zoals vormaanduidingen, taal, plaats enz. Bijvoorbeeld: 55(494)(021)=3. Hierin is 55 een getal uit de hoofdtabel (Geologie), de andere symbolen, die door haakjes, haakjes en een nul, gelijktekens e.d. worden gekenmerkt, zijn hulpgetallen. Ze betekenen: (494) Zwitserland; (021) Handboek; =3 Duits. Bovenstaand symbool staat dus voor: Handboek der Geologie van Zwitserland in het Duits. De haakjes en haakjes-nul zijn aanduidingen van het hulpgetal van plaats, resp. vorm. Zo is (083) het hulpgetal voor tafels. 526.921 is Tachymetrie, 526.943 is Barometrische hoogtemeting. Dus 526.921(083) betekent Tafels voor tachymetrie, evenzo 526.943(083) Tafels voor barometrische hoogtemeting. Het is duidelijk dat bovenbedoeld soort aandui dingen in de gehele classificatie nodig zijn. Vormaanduidingen als handboeken, brochures e.d. komen zowel bij de Theologie, als bij de Geologie voor. De genoemde soorten hulpgetallen, noemt men dan ook algemene hulpgetallen. Daarnaast treden ook bijzondere hulpgetallen op, die slechts voor één of enkele rubrieken gelden. In de rubrieken 62 tot 69 vinden we bijzondere hulpgetallen die op werktuigonderdelen e. d. betrekking hebben. De rubrieken 62 tot 69 omvatten de gehele techniek (6 is toegepaste wetenschappen, maar 61 is geneeskunde). Het is duidelijk dat inderdaad in ieder onderdeel der techniek begrippen als drijfwerk, profielen e.d. kunnen optreden, maar dat men daaraan geen behoefte heeft bij Filosofie of Psychologie. Daarom gebruikt men hier de met streepjes aangeduide hulpgetallen, die in andere rubrieken ook wel voor komen, maar dan een andere betekenis hebben. In de rubriek 629.12 Vaartuigen, vindt men nog een tweede soort bijzondere hulpgetallen, aangeduid met punt-nul. Zij hebben betrekking op onderdelen als romp, ankers e. d. Dergelijke met punt-nul aange duide hulpgetallen zijn van beperkter strekking dan de van een streepje voorziene. Bij de verder volgende bespreking van een nieuwe indeling der rubriek Geodesie, zullen we van beide soorten voorbeelden ontmoeten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 35