„Union géodésique et géophysique internationale" (A. I. G. en U. G.G. I.), die op geregelde tijdstippen wordt gepubliceerd, gebruikt als classificatieschema ook 526 met onderverdelingen. Dat is echter maar schijn. De onderverdeling van 526 in de B. G. I. komt in het geheel niet overeen met die van 526 uit de U. D. C. Men bevond in kringen der A. I. G. de bestaande indeling van 526 onvoldoende (terecht) en koos toen een andere, t. w. die der reeds eerder genoemde International Catalogue of Scientific Literature. In deze Catalogue werd de Geodesie (Géographie mathématique) weergegeven door de letter J, met decimale onderverdeling. J 69 Geodesie algemeen, J 691 Studieveld der geodesie, J 692 Geschiedenis der geodesie enz. Deze rubrieken is men nu gaan noemen: 526.1, 526.11, 526.12 enz. In het eerste nummer van het „Bulletin géodésique" zegt men hiervan (blz. 222): „La classifica tion proposée peut être également indexée dans le système décimal. Dans ce système l'article 526 Géodésie, opérations géodésiques, fait partie du Chapitre 52, Astronomie, et pourrait être heureuse- ment modifié dans son détail. Dans le projet de classification et d indexation et dans la table alphabétique ci-après, on a fait suivre tout numéro d'indexation proposé dans le système de 1'International Catalogue d'un numéro d'indexation proposé dans le système décimal. Le parallélisme des indexations dans les deux systèmes est touj ours a souhaiter pour faciliter une fusion éminemmement désirable". In de tabel die in het in 1935 verschenen eerste deel der B. G. I. voorkomt als Annexe 4 (blz. A 54) staat dan ook links van de rubriekbenamingen de aanduiding uit de I. C., rechts de decimale cijfercombinatie. Van de B. G. I. zijn inmiddels 7 delen verschenen. Elk deel omvat de litteratuur uit 3 jaar. Bij verschijnen zijn de delen gemiddeld 5 jaar achter bij het laatst opgenomen tijdschrift artikel. Voor het oudste is dat dus 8 jaar. Voor een bibliografie is dat een nadeel. Ik kom hierop nog terug. In het laatste (zevende) deel, dat in 1956 is verschenen (jaren 1949-1951) komt de Table analytique op speciale gele bladzijden (371-382) achteraan. De I. C. omvatte de „Géodésie proprement dite" (B. G. nummer 1, blz. 220) dat wil zeggen: Géodésie mathématique, astronomie géodésique, géodésie et astronomie d'exploration, géodésie phy sique, géodésie supérieure, en verder: Topographie, Cartographie, Navigation (maritime et aérienne) et Hydrographie maritime. In het reeds genoemde eerste deel der B. G. I. zegt men echter (blz. A 13)„La bibliographie s'applique aux seules publications de Géodésie proprement dite, embrassant les matières indiquées dans la liste de classification et d'indexation donnée plus loin (An nexe 4, p. A 54) a l'exclusion de celles de Topographie et Photo- grammétrie, de Cartographie, de Navigation maritime et aérienne et d Hydrographie maritime". De gekozen indeling is wel verder uitgebreid, daarvan getuigt het zevende deel, maar Fotogram- metrie ontbreekt bijv. nog steeds. De rubriek 526.9 Topographie komt wel in het schema voor, maar er zijn geen publikaties in i3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 37