ondergebracht. Men heeft zich dus beperkt tot wat wij „Hogere geodesie" plegen te noemen. Van de mogelijkheden die de officiële U. D. C. biedt (combinatiesymbolen, hulpgetallen, noch algemene, noch bijzondere; de officiële U. D. C.-rubriek 526 bevat ook geen bijzondere hulpgetallen) is geen gebruik gemaakt. In dat opzicht lijkt de B. G. I.-classificatie („Parijse" classificatie) op de D. D. C. M. i. is het een fout van deze classificatie dat men dit Central- problem aller ins Grosse gehende Klassifikationen" (Walther) niet onderkend heeft. We zien hieruit dat er dus twee (met de D. D. C. mee: drie) decimale indelingen der Geodesie naast elkaar bestaan. Op het ongewenste hiervan is in de litteratuur reeds meermalen gewezen. Zoiets leidt tot verwarring. Het uitvoerigst in een opstel van Heller getiteld „Probleme der DK" (Heft 3, der Wissenschaft- liche Referate der deutschen geodatischen Kommission). Hij be spreekt daar diepgaand de verschillen tussen Pariser en Brüsseler DK (U. D. C.) en publiceert tenslotte nog een voorstel van Prof. Gigas (Institut für angewandte Geodasie te Frankfurt am Main) om tot een verbetering van de bestaande indeling van 526 in de U. D. C. te komen en zodoende „Parijs" en „Brussel" te verzoenen. Wij zouden deze derde (vierde) DK de „Frankfurter DK kunnen noemen. Een overzicht van deze drie DK's vindt men, behalve bij Heller, ook in de „Vermessungstechnische Rundschau" van de hand van Krehl in zijn artikel „Die Ordnung in der geodatischen Bibliothek" (jaargang 1952, blz. 22) en bij R. Koitzsch in het (Oost)duitse blad „Vermessungstechnik" (jaargang 1954, blz. 92) onder de titel „Zur Dokumentation in der Geodasie". Koitzsch merkt op (blz. 95)„Wenn von der A. I. G. die Einteilung der Ziffer für die Geodasie als nicht geeignet betrachtet wurde, so kann der Wert der Pariser Einteilung ebenfalls angezweifelt werden. Hier ist ebenso wie bei der DK für die niedere Geodasie nur Ziffer 526-9 vorgesehen und in der Bibliographie selbst nicht enthalten. Selbst wenn Vorteile bei der Pariser DK gegenüber der (Brüsseler) DK vorhanden sind, muss doch der viel schwerer wiegende Nachteil mit betrachtet werden, zwei Zahlensysteme als Konkurrenz neben- einander zu haben". De Geodesie in de U. D. C. in nieuw gewaad We hebben gezien dat men over de bestaande indeling van de rubriek 526 in de U. D. C. nergens tevreden is. De B. G. I.-indeling is niet goed universeel bruikbaar, al terstond omdat ze zich tot de hogere geodesie beperkt en geen gebruik maakt van hulpgetallen. Dat de fotogrammetrie erin ontbreekt en in de officiële U. D. C. slecht is geplaatst, is in de fotogrammetrische wereld niet onop gemerkt gebleven. Men heeft daar niet stilgezeten. In „Photogram- metria" is door auteurs als Von Gruber, Lacmann, Schermerhorn en anderen over (fotogrammetrische) bibliografie en aanverwante problemen meermalen geschreven. In het I. T. C. is men energiek aan het werk getogen, en Ir. F. L. Corten, één der medewerkers 132

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 38