134 De hoofdindeling der nieuwe rubriek ziet er als volgt uit: 528. Geodesie 1 (onbezet) 2 Foutentheorie, vereffening 3 De aarde geodetisch bezien, geofysica 4 Triangulaties, trilateraties („Landesvermessung") 5 Lagere geodesie, kadastrale opmetingen („Feld- und Land- messung") 6 Instrumenten 7 Fotogrammetrie 8 (onbezet) 9 Cartografie. Een nieuwigheid is het invoeren van twee soorten bijzondere hulpgetallen, met een streepje en met punt-nul. De eerste soort geeft gradaties weer. Bijv. -01 grootste nauwkeurigheid, -02 ge middelde nauwkeurigheid, -03 geringe nauwkeurigheid, -182.2 vast, -182.3 beweegbaar (bijv. op wielen, verrijdbaar), -182.4 draagbaar, -182.6 opklapbaar enz. De hulpgetallen aangeduid door punt-nul hebben betrekking op bewerkingen of werkwijzen. Bijv. .015 afpaling, .022.12 repetitiemeting, .022.13 reïteratiemeting, .067.4 kaartering enz. Het is onmogelijk deze nieuwe vierde (vijfde) indeling hier in haar geheel weer te geven. Het is een zeer interessant stuk werk dat 31 blz. symbolen 3 blz. inleiding telt. Daar het hier nog slechts een ontwerp betreft, wordt de indeling nog niet praktisch gebruikt, met één uitzondering, waarover aanstonds meer. De U. D. C. in de Geodesie Men zal zich na het voorgaande afvragen of de officiële U. D. C. in ons vakgebied wel ergens gebruikt wordt. De inleiding tot dit artikel toont aan, dat dit inderdaad het geval is (Dresden!). Van de situatie op dit gebied tracht het volgende een kort overzicht te geven. Sedert kort bestaat de ,,ITC International Bibliography of Photo- grammetry", die gepubliceerd wordt in kaartvorm, en gerang schikt kan worden op auteur en onderwerp, volgens de nieuwe indeling der geodesie in de rubriek 528 (voornamelijk 528.7 uiter aard). Het reeds aangehaalde citaat van Ir. Corten sluit met de woorden: „Although this classification is liable to changes before final acceptance, it will be used by the ITC as preliminary classi fication for the International Bibliography of Photogrammetry, thereby incorporating our literature into the other fields of human knowledge". Blijkbaar rekent men er in het I. T. C. op dat de in deling niet meer ingrijpend zal worden gewijzigd, althans niet in de rubriek 528.7. Zolang de indeling niet definitief vaststaat wordt op de kaartjes, links boven, een „P" (preliminary) gedrukt. De kaarten hebben het zg. internationale bibliotheekformaat (75 x 125 mm). Dat is geen A-formaat. Wel kunnen dergelijke kaartjes met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 40