kaarten aan te leggen voor de alfabetische (auteurs) catalogus en misschien twee of meer voor de systematische (als het onderwerp aanleiding gaf tot classeren onder twee of meer rubrieken). De verschillende „ingangen" (U. D. C., auteur, trefwoord enz.) worden door een bepaald ponspatroon weergegeven. Een selectiemechanisme stelt de gebruiker in staat uit de ongeordende massa kaarten de ge wenste kaart (en) naar elke gebruikte ingang terug te vinden. Op de problemen van ponskaarten en selectiesystemen hoop ik t. z. t. te kunnen terugkomen. Het zou ons hier te ver voeren. Wil men trefwoorden gebruiken dan kan men een geheel ander soort pons kaarten bezigen, zg. „Sichtlochkarten". Die staan in velerlei op zicht diametraal tegenover de randponskaarten, zowel wat moge lijkheden, als wat beperkingen aangaat. Net als een trefwoorden catalogus in velerlei opzicht diametraal tegenover een systematische staat. Een nadeel van de eerste is de afhankelijkheid van de ge bruikte taal. Voor de U. D. C. daarentegen is 526.3 gelijk aan Waterpassing, Nivellement of Levelling. Slot De U. D. C. is natuurlijk geen panacee. Er zijn wellicht betere hulpmiddelen ter ontsluiting van wetenschappelijke litteratuur te bedenken. Misschien bestaan die zelfs. Wellicht is het mogelijk hier het woord „misschien" door „stellig" te vervangen. Maar de U. D. C. blijft een zeer bruikbaar hulpmiddel, waaraan voortdurend in internationaal verband (de F. I. D.) gewerkt wordt. Het ontwerp van de nieuwe rubriek 528 bewijst het. De classificatie wordt trouwens op velerlei gebied in verschillende landen gebruikt. Het 7e Congres der F. I. G. besloot in 1949: „1 Nous recommandons que les biblio graphies de publications qui intéressent le géomètre, basées sur la classification décimale universelle, soient préparées et échangées par les associations affiliées. 2. Le premier besoin, c'est de préparer un raffinement détaillé de la classification décimale universelle qui concerne les differentes branches du métier du géomètre et nous recommandons d'entre- prendre cela sans délai. 3. La liste détaillée sera basée sur les éditions dé ja publiées de la classification décimale universelle et doit être préparée en collaboration avec l'Union géodésique internationale qui a déja édité une bibliographie valable des oeuvres géodésiques" (Compte- rendu officiel, blz. 703, Rapport final de la Comm. X, Bibliographie, relations internationales). Naar ik meen bestaat commissie X niet meer en noch te Parijs, noch te Delft is aan de bibliografie veel aandacht geschonken. Zou het niet gewenst zijn het werk voor het aanstaand congres te Wenen weer op te vatten Aan het onder 2 gestelde zal door het van kracht worden van de rubriek 528 der U. D. C. spoedig voldaan worden. Het onder 3 genoemde zal, vrees ik, minder gemakkelijk verwezenlijkt worden, nu de Note PE 528 zonder medewerking van de A. I. G. en of de redactie der 137

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 43