139 Litteratuuroverzicht Zeitschrift für Geomorphologie, Annals of Geomorphol- ogy, Annales de Geomorphologie. Red. Prof. dr. J. Hövermann. Gebr. Borntrager Berlin. Een van de wetenschappelijke periodieken, die als gevolg van de oorlog ophielden te bestaan was het Zeitschrift für Geomorphologie. Het is nu, zij het in een andere vorm, uit zijn as herrezen. Reeds bij de eerste kennismaking bemerkt men het streven aan deze nieuwe serie een internationaal karakter te verlenen. De naam is in drie talen op de omslag afgedrukt en bovendien wordt elk artikel begeleid door samenvattingen in twee andere talen dan die, waarin het werd geschreven. De redacteur wordt bijgestaan door geomorfologen van naam uit Frankrijk, Nederland, Denemarken, Oostenrijk, Amerika en Engeland. Prof. dr. J. P. Bakker uit Amsterdam is het Nederlandse lid van dit gezelschap. Misschien vraagt men zich af waarom een vakblad voor geomor fologen besproken zou moeten worden in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde. Inderdaad houden geomorfologen zich meermalen bezig met problemen, die de landmeter uit hoofde van zijn beroep niet interesseren. Maar daar staat tegenover dat landmeter en geomorfoloog in principe hetzelfde object onder zoeken, nl. het landoppervlak, waardoor zich herhaaldelijk situaties zullen voordoen, waarbij beiden elkaar nodig hebben. De geomor foloog heeft behoefte aan kaarten, die het relief zo nauwkeurig mogelijk weergeven en de landmeter zal er baat bij hebben wanneer hij enig begrip heeft ten aanzien van de structuur en de genese van het door hem af te beelden terrein. In de eerste twee afleveringen van het Zeitschrift für Geomor phologie in zijn nieuwe gewaad vindt men verschillende belangrijke artikelen, o.a. een van Prof. Bakker over z.g. correlatie-afzettingen in een tropisch klimaat, waarbij vooral voorbeelden uit Suriname worden besproken. Andere bijdragen bespreken de invloed die het xo. E. Brennecke und H. Krehl. Zur Frage geodatischer Bibliotheks- ordnung und Bibliographle. Z. f. V. 1953. nr* IO> biz. 33° en nr- 11 biz. 356. 11. Krehl. Fachliche Dokumentation. Vermessungstechmsche Rundschau 1953, biz. 356. 12. E. Heller, Probleme der DK. Heft 3, Wissenschaftliche Referate der deutschen geodatischen Kommission, 1952. 13. Krehl. Die Ordnung in der geodatischen Bibliothek. Vermessungs techmsche Rundschau, 1952, biz. 22. 14. J. E. Heyde. Technik des wissenschaftlichen Arbeitens. 8. Auflage, I951- (Aan dit boekje is het slotcitaat ontleend). Veel uit bovenstaande litteratuurlijst is in de loop van het betoog reeds ter sprake gekomen of genoemd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 45