156 waarnemers een systematisch verschil is, dat van aug. tot dec. '57 een vrij constante waarde heeft van 0,13" a 0,14", dan vrij snel afneemt tot ongeveer nul, daarna weer oploopt tot 0,07" a 0,10" in de periode apr. tot okt. '58 en tenslotte langzaam weer afneemt tot vrijwel nul tegen het einde van dec. '58. Dit optreden van een systematisch persoonlijk verschil, juist in de geografische breedte, is voor de methode van plaatsbepaling uit stershoogten en in het bijzonder voor een instrument als het „astrolabe impersonnel" van Danjon, een volkomen onverwacht verschijnsel, dat vooralsnog noch door ons, noch door de uitvinder Danjon en zijn staf kan worden verklaard. Afgezien van dit persoonlijk verschil geven de afwijkingen d van de waarnemingsresultaten ten opzichte van de interpolatie- kromme van de betrokken waarnemer een indruk van de uitwendige nauwkeurigheid. De maandgemiddelden van deze afwijkingen zijn in de zesde kolom van tabel 3 vermeld. De algemeen gemiddelde waarde is 0,10". 7. De waarnemingen van Curasao in internationaal verband In de inleiding van dit verslag werd reeds opgemerkt dat een volledige analyse van het waarnemingsmateriaal alleen kan worden verricht door de internationale centra, die alle waarnemingsresul taten ontvangen. Een klein deel van de waarnemingen, nl. de tijdmetingen in de maanden aug. tot dec. '57, zijn reeds geanalyseerd door het Bureau International de l'Heure in Parijs. De directeur van dat bureau, Dr. N. Stoyko, deelt hierover aan de schrijver dezes in een brief van 17 februari 1959 het volgende mede. Ter verduidelijking diene de volgende toelichting. „L'écart moyen par rapport a la moyenne de 5 mois" is het gemiddelde van de absolute waarden van de grootheden P5 na aanbrenging van een reductie voor de correctie aan de geogiafische lengte (zie paragraaf 5), gerekend over de eerste vijf maanden. In de grootheden Pb en dus ook in „l'écart moyen" komen zowel seizoensinvloeden als waarnemingsonnauwkeurigheden tot uiting. J'ai refu les résultats de votre station astronomique de Curasao. Une partie, pour les longitudes, a été discuté par rapport a l'heure définitive. On a discuté le 2me semestre 1957. Les résultats sont excellents. Pour l'écart moyen par rapport a la moyenne de 5 mois on a trouvé seulement 0,0038 sec (cette valeur possiblement sera augmentée avec l'augmentation de l'intervalle étudiée). Elle ne dépasse pas l'écart moyen des meilleurs obser- vatoires permanents. L'écart accidentel est égal a e„ 0,0019 sec et la variation accidentelle journalière de marche de l'horloge moyenne 0,00034 sec- L'erreur moyenne accidentelle de réception des ondes courtes est égale ec 0,0011 sec. Les valeurs correspondantes pour la moyenne des observatoires correspondants sonte„ 0,0016 sec, 8X 0,00022 sec, tc 0,0019 sec. Ainsi, on remarque après une première étude la qualité excellente de la station de Curagao. Les premiers résultats seront publiés dans le Bulletin Horaire, Série F, tableau IV.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 14