Door de machine toch wordt maar heel weinig werkelijk gerekend; in hoofdzaak wordt arbeid besteed aan organisatorische en admi nistratieve bewerkingen. Ook deze moeten er op gericht zijn, de rekenkundige oplossing van het gestelde probleem op de meest efficiënte wijze te geven in een vorm en met een nauwkeurigheid, die te voren nauwgezet dienen te worden bepaald. De programmeur bedient zich dan ook behalve van rekeninstructies nog van inzet- aanwijzingen, van onvoorwaardelijke en voorwaardelijke sprong- instructies, van instructies tot in- en uitvoer van getallen, van telinstructies voor cyclische programmadelen, van relatieve en enige speciale instructies, van subprogramma's, stroomdiagrammen en programmatests. Het programmeren voor de elektronischerekenmachine bleek ons een aparte kunst te zijn, die men zich pas na geruime tijd, onder vallen en opstaan, kan eigen maken. De heer D. Eckhart, als wiskundige verbonden aan het I.T.C. te Delft, was voor de Meetkundige dienst van de Rijks waterstaat de zeer gewaardeerde instructeur en supervisor. Collega Vetterli komt de eer toe, de programma's voor het Deccapatroon der Deltawerken te hebben samengesteld. Ook Dr. W. L. Van Der Poel, hoofd van de Mathematische afdeling van de P.T.T. en uitvinder van de Zebra, heeft bijgedragen tot deze elektronische berekeningen, door zijn machine hiervoor op de meest bereidwillige wijze beschikbaar te stellen. RECHT EN ADMINISTRATIE Mr. ir. J. M. C. WITVLIET, Kadaster en planologie Tegenwoordige regeling De huidige Woningwet (1901) vereist bij de voornaamste gemeen telijke planologische maatregelen, met name het tot stand komen van een uitbreidingsplan, van bebouwingsvoorschriften of van voorschriften voor de bebouwde kom géén schriftelijke kennis geving aan de betrokken eigenaren in zake de tervisielegging der plannen. Deze eis wordt echter wel gesteld bij de procedure in zake de bijzondere rooilijnvoorschriften in art. 10 lid 2 Woningwet en bij de totstandkoming van het bouwverbod in art. 35 lid 6 Woningwet. De regeling bij deze laatste planologische maatregelen is, dat de nederlegging van ontwerp, besluit en kaarten door het hoofd van het gemeentebestuur moet worden gepubliceerd in één of 170 leraar in de rechtswetenschappen aan de H.T.S. te Utrecht Een waarschuwend woord tegen dreigend verlies van de rechtswaarborgen voor belanghebbenden bij onroerende zaken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 28