du Royaume des Pays-Bas devant être soumises l'une et l'autre dans un délai a fixer par la Cour. article III Dès l'entrée en vigueur du présent accord, celui-ci sera notifié a la Cour conformément a l'article 40 du Statut de la Cour, par les soins du Royaume des Pays-Bas. article IV Le présent accord sera soumis a la ratification. Les instruments de ratification seront échangés le plus tót possible a Bruxelles et le présent accord entrera en vigueur immé- diatement après l'échange desdits instruments. Op 31 maart 1959 bevonden de hierboven vermelde stukken zich in het bezit van het Hof en was de zaak gereed voor de pleidooien, die plaats vonden in de zittingen van 27, 28 en 29 april en 1, 2, 4 en 5 mei 1959, tijdens welke openbare zittingen de Belgische belangen werden behartigd door Me Marcel Grégoire; de Neder landse door Mr. C. R. C. Wijkerheld Bisdom. Blijkens boven vermelde overeenkomst werd het Hof uitgenodigd een uitspraak te doen omtrent de nationaliteit der betwiste percelen Zondereygen A 91 en 92. De door de Nederlandse regering ingediende contre-mémoire dd. 30 juni 1958 is een gedegen uiteenzetting van alle gegevens en feiten, geput uit de kadastrale, gemeentelijke en Rijksarchieven, ingedeeld in 4 afdelingen: algemene beschouwing, historisch overzicht, uiteenzetting van feiten, aansluitend aan stellingen, vermeld in de Belgische mémoire om aldus aan het einde een recapitulatie te verkrijgen waaruit de nodige conclusies konden worden geput met aan het slot het ,,exposé-de-droit", dat aldus besluit ,,Pour ces motifs le Gouvernement du Royaume des Pays-Bas demande a la Cour Internationale de Justice de déclarer et juger que La souveraineté sur les parcelles cadastrales connues de 1836 a 1843 sous les numeros 91 et 92, Section A Zondereygen, appartient au Royaume des Pays-Bas." Op overeenkomstige wijze besluit de Belgische mémoire met de woorden ,,Le gouvernement beige demande a la Cour Internationale de Justice de dire et juger que: La souveraineté sur les parcelles cadastrales de 1836 a 1843 sous les numeros 91 et 92, Section A, Zondereygen appartient au Royaume de Belgique". Alvorens in te gaan op het verdere verloop van het proces komt het mij wenselijk voor enig licht te doen schijnen op de voor geschiedenis. Sinds het P.V. van 1836 kwamen de percelen 91 en 92, sectie A, Zondereygen, voor in het Nederlandse kadaster, zij 183

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 41