hetgeen niet wegneemt dat daar toch veel tijd mee gemoeid is. Dit verslag, dat slechts korte tijd na ontvangst van de laatste waar nemingen is opgesteld, geeft daarom slechts een overzicht geen analyse van de op Curasao verrichte waarnemingen. 2. Het doel Het doel van het station op Cura$ao was het leveren in inter nationaal verband van een bijdrage tot vergroting van de kennis omtrent een aantal zaken, waarvan de voornaamste zijn de bepaling van: 1. de Universele Tijd van uitzending van wetenschappelijke radiotijdseinen 2. de voortplantingssnelheid van radiogolven; 3. onregelmatigheden in de rotatie van de aarde; 4. schommelingen van het aardlichaam t.o.v. de rotatie-as; 5. verbeteringen aan de rechte klimming en de declinatie van de waargenomen sterren; 6. de geografische lengte en breedte van het station; 7. de geocentrische, rechthoekige coördinaten van het station; 8. correcties aan de maanbaan-elementen. 3. Het programma der waarnemingen en de instrumenten Het programma der waarnemingen was vierledigde bepaling van 1. de klokcorrectie tot plaatselijke tijd uit de momenten van doorgang van sterren door de meridiaan. Instrument: een doorgangsinstrument „Pistor en Martins", voorzien van een in Delft ontwikkelde foto-elektrische tijdregistrerende oculair micrometer. Kijkervergroting: 85; 2. de klokcorrectie tot plaatselijke tijd en gelijktijdig de geografische breedte, uit de momenten waarop sterren een hoogte van 6o° bereiken. Instrument: prisma-astrolabium „Danjon". Automatische registratie van de waarnemingsmomenten. Kijker- vergroting: 175; 3. de kloktijden van ontvangst van zoveel mogelijk radiotijdseinen. Instrumenten: vijf radio-ontvangers: Marconi B-21 (juni '57 - februari '58) id. (maart '57 - maart '58) Marconi HR-100 (maart '58 - december '58) Hallicrafters S-40 A (februari '58 - maart '58) Hallicrafters SX-62 A (maart '58 - december '58). Verder een in Delft ontwikkelde tijdsein-oscillograaf die de secundenimpulsen van de klok en de radiotijdseinen tegelijk zichtbaar maakt. Met een afleesbare elektronische vertragings inrichting kunnen de beelden tot coïncidentie worden gebracht (litt. nr. 4). De antenne heeft de vorm van een ruit met zijden van 60 meter, is op 15 meter hoogte opgehangen aan vier palen en is zodanig 146

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 4