Eynde te reconstrueren, bleek deze dermate verstoord te zijn geweest over het ingrijpen van een Nederlands kadasterlandmeter, dat diezelfde avond enige bomen van zijn terrein werden afgezaagd en over de provinciale weg kwamen te liggen! Een woord van hulde komt zeker toe aan Mej. Mr. L. Lagers voor de onvoorstelbare hoeveelheid arbeid, die door haar is verricht en waarbij onze bijdrage van kadastrale zijde slechts een zeer gering onderdeel was. Mijn bewondering voor het elegante pleidooi van Me Grégoire en niet in het minst voor dat van onze verdediger Mr. C. R. C. Wijkerheld Bisdom. Niet gemakkelijk zal ik diens laatste woorden vergeten, dat „wanneer de zon (le soleil du droit) over enige tijd op zal gaan over dit mooie stukje land van Brabant, dat dit dan zou zijn over Nederlands gebied". Helaas is dit laatste niet verwezenlijkt en ik wil op dit ogenblik niet denken aan de consequenties van de uitspraak, een herstel op het terrein van de begrenzing van het 130 jaar geleden bestaan Hebbende Moleriet-ven. Litteratuuroverzicht Mr. D. P. A. Nakken, Zakelijke pretenties en kadastrale gegevens. (Overdruk uit W.P.N.R. nrs. 455° en 4551-) In dit artikel, dat kan worden beschouwd als een voortzetting van zijn verhandeling, opgenomen in de nrs. 4527 en 4528 van hetzelfde weekblad gaat, zoals de titel reeds doet vermoeden, Mr. Nakken nader in op de verhouding openbaar register - kadaster. Daar die verhouding voornamelijk bepaald wordt door de wijze, waarop van de kadastrale kenmerken ten behoeve van het stelsel van openbaar making wordt gebruik gemaakt, ligt het voor de hand, dat de schrijver in de eerste plaats voor die kenmerken de aandacht van de lezer vraagt. Zelf zegt hij: „De problemen, samenhangende met de kadastrale kenmerken schijnen van voldoende belang om er enige inleidende opmerkingen over te maken, zulks te meer, nu het Regeringsontwerp van het nieuwe Burgerlijk Wetboek juist op het punt van die aanduidingen van het ontwerp van Prof. Meijers afwijkt". Zijn opmerkingen betreffen dan ook in hoofdzaak de twee ma nieren, waarop in het publiciteitssysteem van de kadastrale ken merken gebruik wordt gemaakt (middel tot aanduiding van het object in de te publiceren stukken en middel tot samenstelling van een klapper op de openbare registers). De schrijver laat aan dit onderwerp een beschouwing voorafgaan over oude zakelijke aanspraken, van welke gelegenheid hij gebruik maakt om zich een tegenstander te tonen van de regeling van een recent K.B., waarbij de mogelijkheid werd geschapen de archieven 192 J) Door Ir. W. van Riessen besproken in afl. 3 van jg. 1958 van dit tijdschrift blz. 183 e.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 50