197 kwamen onder de indruk van de grote omvang van deze werk zaamheden. Na de lunch gaf Ir. A. Waalewijn aan hoe de bepaling van de hoogten, ten opzichte van het N.A.P., van de golfmeetpalen was geschied. Met behulp van een loden buis ter lengte van vele hon derden meters werd het peil overgebracht, dus in feite het aloude principe van het flesjeswaterpas. De Heer J. Th. Verstelle gaf na een inleidende geluidsfilm over Decca een duidelijke uiteenzetting over de Decca plaatsbepaling en de golfmetingen met behulp van radar. Na de theepauze hield Ir. H. Ph. van der Schaaf een interes sante voordracht over de berekening van Decca hyperbolenpa tronen. Deze voordracht is gepubliceerd in deze aflevering. Als afsluiting van deze studiedag gaf Ir. J. C. de Munck een uiteenzetting over het principe van de tellurometer. Hij wees vooral op de hinderlijke fout van de reflecties van de radiogolven op de grond en op verschillende andere „voorwerpen", zoals bomen, huizen, bergwanden en vooral water. Na deze inleiding vertelde Ir. D. C. de Bruyn over de ervaringen met metingen met behulp van de tellurometer. Jammer was het, dat de laatste twee inleiders zich moesten beperken met het oog op de tijd. Na deze zeer geslaagde dag met ongeveer 140 deelnemers kon de voorzitter om 17.30 uur deze bijeenkomst sluiten. Op 5 juni om ongeveer 10 uur opende Prof. R. Roelofs de ver gadering weer voor de jaarlijkse huishoudelijke vergadering die in het programma van de studiedagen moest worden opgenomen, omdat in verband met het 75-jarig jubileum van de vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde, dit jaar geen landelijk congres met de gebruikelijke jaarvergadering zal worden gehouden. Er waren ongeveer 80 toehoorders. In zijn opening wijdde de voorzitter allereerst enige woorden aan het heengaan van enkele collega's en oud collega's, respectievelijk: J. F. Jongedijk, W. P. Stakman, L. J. Roborgh, W. Feenstra, K. v. d. Molen en H. J. H. Hornix. Hierna gaf hij een terugblik over het afgelopen jaar met het F.I.G.-congres als hoogtepunt. Naar zijn mening hadden we daarmee tevens ons eigen niveau gefixeerd. Vooral ligt er een taak voor de N.L.F. om het internatio nale contact te verbreden en te verdiepen. Het jaarverslag van de secretaris werd goedgekeurd, en na de mededeling van de voorzitter, dat de kascommissie, bestaande uit de heren Prof. H. A. Brouwer en Ir. R. J. Rienks, heeft gerappor teerd, dat zij de rekening en verantwoording van de penningmeester heeft nagezien en in orde bevonden, werd ook het financieel verslag aanvaard en de penningmeester over het afgelopen jaar gede chargeerd. Tot nieuwe leden van de kascommissie werden benoemd de heren Ir. J. G. Tiemeijer en Ir. A. Waalewijn. De redacteurs Prof. ir. G. J. Bruins, Mr. ir. C. G. van Huls en Ir. H. L. van Gent werden bij acclamatie als zodanig herbenoemd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 55