204 Studiekring voor Cultuurtechniek Op dinsdag 15 september 1959 organiseren de Sectie voor Cultuurtechniek van de Afdeling Bouw- en Waterbouwkunde van het K. I. v. I. en de Studie kring voor Cultuurtechniek van het Koninklijk Genootschap voor Landbouw wetenschap te Hellevoetsluis een gezamenlijke bijeenkomst, die gewijd zal zijn aan „de Werken in het Haringvliet". Als inleiders zullen optreden Ir. M. de Bruyn, Ir. K. F. Valken en Ir. P. A. van der Velde, 's Middags zal een excursie worden gehouden naar de bouwputten in het Haringvliet. Nadere bijzonderheden omtrent het programma zullen de leden tijdig worden toegezonden. Staatsbosbeheer Op 21 juli j.l. was het zestig jaar geleden, dat het Staatsbosbeheer als een zelfstandige dienst in het leven werd geroepen. Van een organisatie, aanvankelijk slechts belast met het beheer van 3.000 ha Staatsbos en met een opdracht tot bebossing van een uitgestrektheid „woeste grond" aan duinen, zandverstuivingen en heide is het Staatsbos beheer in de afgelopen 60 jaar uitgegroeid tot een veelzijdige Rijksdienst. Het domeinbeheer strekt zich thans uit over 68.000 ha, waarvan 40.000 zijn bebost. Begon men met een handjevol technische krachten waaronder één houtvester, thans vinden 210 technische krachten, 180 administratieve krachten, 100 voorwerkers, 360 vaste en een wisselend aantal losse arbeiders een arbeidsveld bij deze dienst. Naast het beheer der Staatsbossen, vond het Staatsbosbeheer, vooral in het zuiden des lands, een uitgebreide taak bij de aanleg van circa 16.000 ha gemeentebos, met behulp van renteloos voorschot. Ook de bosbouw voorlichting, thans een taak van 10 bosbouwconsulenten, ontwikkelde zich met de voortschrijding van wetenschap en techniek tot een belangrijk onderdeel naast het eigenlijke beheerswerk van de Staatsbossen, uitgevoerd door houtvesters. In 1899 was van enige wettelijke bemoeiing van de overheid met het bos nog geen sprake. Onder invloed van de wereldoorlogen kwamen ook in Nederland de nodige wettelijke bepalingen tot stand ter bevordering van de instandhouding onzer bossen, waarvan de uitvoering aan het Staatsbos beheer werd opgedragen. Geheel nieuw werk heeft het Staatsbosbeheer verricht op het gebied van de landschapsverzorging, waartoe landschaps-consulentenschappen werden ingesteld. Hiermede is Nederland het buitenland ver vooruit. Voor de grote ruil- en herverkavelingen en inpolderingen worden o.a. speciale landschaps plannen ontworpen en de beplantingen langs de rijksauto-snelwegen worden bijv. ook door deze dienst verzorgd. Aan de natuurbescherming en de recreatie is in toenemende mate aandacht geschonken. Als uitvoerend orgaan van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen behartigt het Staatsbosbeheer met behulp van een aantal natuurbeschermingsconsulenten deze belangen, o.a. door aankoop en beheer van natuurreservaten, waarbij het RIVON (Rijksinstituut voor Veldbiolo- gisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud) van voorlichting dient. Tijdschrift In afwijking van de regel zal de eerstvolgende aflevering van het Tijdschrift verschijnen op 22 oktober a.s. De abonnementsprijs van het Tijdschrift zal m.i.v. i-i-'6o 18,per jaar bedragen. 15 juli 1959 H. L. v. G.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 62