149 Enige malen kwam het voor dat het signaal niet de directe weg van zender naar ontvanger volgde, maar de weg langs de andere zijde van de aarde. Met Annapolis-U.S.A. (NSS. 5 resp. NSS. 6) was dit éénmaal het geval, doch bij Belconnen-Australië niet minder dan elf maal. Het maanfotoprogramma ondervond door twee oorzaken grote vertraging. De laatste onderdelen voor de kijker, die in de U.S.A. werd vervaardigd, arriveerden pas in januari 1958. Daarna bleek het onmogelijk bruikbare foto's te maken, doordat het buiten het dak uitstekende deel van de kijker door de gewoonlijk vrij sterke wind werd getroffen, waardoor het gehele instrument in trilling kwam. Pas nadat in juni 1958 aan de windzijde van het gebouw een muur met een groot windscherm, bestaande uit een houten latwerk, was gebouwd, gelukte het goede foto's te maken, hoewel ook toen nog verscheiden opnamen te lijden hadden onder de, overigens sterk verminderde, invloed van de wind. In totaal werden 145 foto's gemaakt, waarvan 72 zijn geslaagd. De kwartsklokken werden tweemaal per dag, op ooh en I2h Uni versele Tijd met elkaar vergeleken door middel van de tijdsein- oscillograaf. In totaal zijn ruim 1000 klokvergelijkingen verricht. 5. De berekeningen Uit de meridiaanmetingen en uit de astrolabiummetingen kan de klokcorrectie tot plaatselijke tijd, en uit de laatstgenoemde me tingen bovendien de geografische breedte worden berekend. Aan deze berekende klokcorrecties worden twee correcties aan gebracht Fig. 1 Tijdb«paling uit Meridiaan - DoorgangenAfwijkingen e in millisecunden 60 50 .40 .30 20 10 0 -10 -20 -30 -40 -50 tijd o waarnemerir. J. Rolff. ir. A.C.Scheepmaker.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 7