eniging voor Kadaster en Landmeetkunde in september 1932. Hij toonde aan, dat het Kadaster ook in rechtskwesties over grenzen voortdurend aan waarde won en hij sprak als zijn overtuiging uit, dat het vertrouwen in het kadaster meer en meer zou groeien, omdat men wist, dat daar mensen de opmetingen verichtten, die een goede opleiding hadden genoten op hun speciale gebied en ook een behoorlijk inzicht hadden in de juridische kwesties, die met de grenzen samenhingen. Hij moest een verdere actie voor de wet op de grensregeling sterk ontraden. Hoewel iets gematigder, adviseerde C. J. Kluvers in zijn rede gehouden op 20 juni 1932 te Wageningen in dezelfde geest met de slagzinAls het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan! In deze stemming vierde ,,K en L" in 1934 haar vijftigjarig bestaan: Oriëntering op de waarde van het bestaande met grote belangstelling voor nieuwe werkmethoden. De crisis voor de tweede wereldoorlog bracht mee, dat het streven naar grote hervormingen geen zin had; jonge vakgenoten moesten zelfs in wanhoop vechten voor het scheppen van een bestaansmo gelijkheid. Het organisatie-leven gaf uiting aan deze stromingen: In 1932 ontstond de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, in 1933 werd de Vereniging van Civiel-landmeters gesticht, en in 1936 had een samenbundeling plaats van verschillende landmeet kundige organisaties in de Nederlandse Landmeetkundige Fede ratie. Deze Federatie wist al gauw haar bestaansrecht te bewijzen door het organiseren van congressen en studiedagen; de weten schappelijke problemen konden hier in ruimer verband beter tot hun recht komen, dan in de afzonderlijke verenigingen. Het districtenstelsel, waarvan Jongedijk in zijn meergenoemd artikel reeds het einde aankondigde, werd inderdaad in 1935 de finitief vervangen door de instelling van de bureaus. Hoewel niet te ontkennen valt, dat hiermede wel eens pijnlijke verhoudingen werden geschapen, mag naderhand toch geconstateerd worden, dat deze nieuwe vorm van organisatie vrij gauw is ge accepteerd; de enorme uitbreiding van de administratieve romp slomp zou thans zelfs moeilijk de oude indeling dulden. In de eerste oorlogsjaren werd het verenigingsleven slechts met moeite op gang gehouden en toen de eis gesteld werd, dat de Ver eniging voor Kadaster en Landmeetkunde moest opgaan in het Nederlands Arbeidsfront, een instelling van de bezetter, heeft het toenmalige bestuur met instemming van bijna alle leden de lichten gedoofd. Slechts een spaarzaam contact tussen de vakgenoten kon worden onderhouden via de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie en de Nederlandse Landmeetkundige Federatie, welke organisaties nog geduld werden, omdat zij geen vakbelangen behartigden. Doch hoe laaide het vuur na de bange oorlogsjaren weer op! Forse ideeën werden van verschillende kanten geuit en zeer uit eenlopende voorstellen omtrent reorganisatie van het dienstvak 214

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 12