2l6 voelden zich geroepen lange redevoeringen aan het kadaster te wijden waarin werd aangedrongen op reorganisatie van de dienst en uitbreiding van het personeel. De Minister nam drastische maat regelen om zoveel mogelijk jonge tekenaars op te leiden, terwijl voor de velddienst de nieuwe rang van technisch ambtenaar werd ingevoerd. Deze personeelsproblemen brachten ook in de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde de nodige spanningen, waarvan de besprekingen rondom het rapport van de Commissie-GREVE in iqss wel getuigden. Deze commissie had tot opdracht de vereniging voor te lichten over de gewenste personeelsformatie van de landmeetkundige dienst van het kadaster. Zij heeft haar taak zeer serieus opgevat en in haar voorstudies beschouwingen geleverd over de doelstelling van het Kadaster, over organisatie en personeelsbezetting van land meetkundige diensten in binnen- en buitenland. Zij deed tenslotte voorstellen over de recrutering, opleiding en rangindeling van het personeel. 'Hoewel de algemene vergadering de eindconclusie niet geheel kon onderschrijven, behoudt ook dit rapport een grote waarde voor ieder, die geroepen wordt zich in het kadastrale vraagstuk te verdiepen. Ondertussen was bij de wet van 5 november 1948 de landmeters opleiding, die sedert 1936 aan de Technische Hogeschool te Delft plaats vond, in een volledige ingenieursstudie omgezet, waar mede een hartewens van vele leden van K. en L. in vervulling ging. De naam van Prof. J. M. Tienstra, die zich op velerlei gebied in de landmeetkunde als een groot promotor heeft getoond, moet hier nog eens met dankbaarheid worden genoemd. De hervormingen en grote plannen waren echter voor de volksver tegenwoordiging niet voldoende. Enkele jaren achtereen herhaalde zich de critiek en tenslotte kwam de Minister hieraan tegemoet door de instelling van een Staatscommissie, die tot taak kreeg te adviseren over de maatschappelijke functie, die het Kadaster dient te vervullen en eventueel een wettelijke regeling betreffende het kadaster te ontwerpen. Deze commissie kreeg een zeer brede samenstelling, de leden zullen op zeer verschillende wijzen de kadastrale problemen kunnen benaderen. Zij heeft haar werkzaam heden aangevangen onder voorzitterschap van Dr. M. J. Prinsen, commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland. Verwacht mag worden, dat aan de rapporten van de laatste K. en L.-commissies, waarin vele aspecten van het kadastrale vraagstuk werden belicht, niet stilzwijgend voorbij wordt gegaan. Aan speculaties omtrent de resultaten van het werk van de Staats commissie mogen wij ons niet wagen; wel is te hopen, dat bij de beoordeling van de betekenis van het kadaster de bevordering van de zekerheid van de rechten op de grond primair zal worden ge steld en ik mag eindigen in de overtuiging, dat de harten van alle K. en L.-leden vol verwachting kloppen omtrent de reorgani-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 14