satieplannen, die eventueel uit de voorstellen of beschouwingen van de Commissie kunnen voortvloeien. Ir. W. J. J. VAN LENT, Kadaster en „K. en L." K. en L. 75 jaar. Deze twee hoofdletters zijn goede bekenden in de kringen die nauw verbonden zijn aan het Kadaster. Buiten deze groepen van mensen is deze afkorting geheel onbekend, ofschoon deze enkele letters goed passen in de serie afkortingen, waarmede in de huidige tijd nationale en internationale organisatie s plegen te worden aangeduid. In deze, naar onze begrippen moderne tijd, viert K. en L. haar 75-jarig jubileum. Wij beleven een enorme groei van de techniek. Droombeelden van Jules Verne worden werkelijkheid. Atoom energie en maanraketten zijn begrippen, waarmede de mens vertrouwd geraakt. In deze sterk dynamische tijd denken wij terug aan de jaren, waarin de landmeters van het kadaster de noodzaak gevoelden om een vereniging te stichten. Ondanks de vele bezwaren en de vele tijd aan het reizen verbonden kwamen in 1884 een aantal landmeters bijeen. Dit contact leidde tot de eerste vereniging op landmeetkundig gebied: ,,De Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde". Het kadaster was in die jaren nog de enige landmeetkundige dienst, die over het gehele land zijn werk verrichtte. Het is daarom begrijpelijk, dat vanuit deze monopolistische positie door leden en vereniging idealen zijn geuit, die niet verwezenlijkt zijn. Maar evenzeer sprak daaruit de liefde van de landmeter van het kadaster voor zijn werk en het dienstvak. Mede dank zij dit enthousiasme heeft hun werk er toe geleid, dat het kadaster allerwegen het ver trouwen geniet van de maatschappij. Het Kadaster is het instituut, dat na de instelling in het begin van de 19e eeuw, systematisch de in het veld verzamelde gegevens heeft verwerkt en bewaard. Het geeft een beeld van de zakelijke rechten op onroerende goederen, zowel vastgelegd op de kaart als in registers. Het is in staat gebleken aan de rechtsbehoefte van de mens in zake de onroerende goederen op bevredigende wijze te voldoen. Geleidelijk is zijn taak breder geworden. De maatschappij heeft hogere eisen gesteld. En wij leven thans in een periode dat het kadaster om verschillende redenen de wedloop niet heeft kunnen bijhouden. Alle zeilen moeten worden bijgezet om de moeilijkheden het hoofd te bieden. 217 Hoofd van het bureau van de Ruilverkavelingsdienst te Zierikzee; Het verleden is om te begrijpen, het heden om te handelen, de toekomst om er plannen voor te maken

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 15