2l8 De heropbouw van Nederland na de vernietigingen in de Tweede Wereldoorlog verliep zo snel, dat vele technische overheidsdiensten de ontwikkeling niet op de voet konden volgen. Dit heeft ertoe geleid, dat het kadaster een zichtbare achterstand in werk ver toonde. Primair kan als oorzaak worden genoemd het tekort aan technisch-opgeleid personeel. Daarnaast kwamen eveneens ge breken in organisatie en outillage tot uiting. Begrijpelijk dat ook in onze vereniging naarstig wordt gezocht naar verbetering van de organisatie en naar vernieuwing. De ver eniging ijvert voor haar eerste doelstelling „het bevorderen van de belangen van het Kadaster". In deze jaren blijkt duidelijk, dat deze doelstelling in onze vereniging de eerste plaats inneemt en ook zal blijven innemen. De snelle groei van de techniek levert de geodesie vele mogelijk heden tot ontwikkeling. Het maken van een nauwkeurige kaart door middel van fotogrammetrie en mechanische reproduktie was een aantal jaren geleden slechts onderwerp van discussie. De tijd, waarin een kaart alleen maar uit terreinmetingen kon worden ver vaardigd, ligt nog maar enkele decennia achter ons. Deze arbeids intensieve werken passen niet in het sterk ontwikkelde, geme chaniseerde arbeidsproces. De fotogrammetrie blijkt een hulpmiddel van onschatbare waarde te zijn. In de naaste toekomst zal in vele gevallen, zowel bij ruilverkaveling als bij hermeting tot toepassing van luchtfotografie worden overgegaan. De instelling van een fotogrammetrisch bureau en de uitbreiding van de reproduktie- dienst zijn bewijzen van belangrijke beleidsbeslissingen. Ook op dit terrein blijkt het grote belang van samenwerking met andere landmeetkundige diensten. Ontstond deze vroeger ter voorkoming van dubbel meten, van even groot belang zal het zijn door het voor komen van dubbel vliegen van grote projecten, deze samenwerking uit te bouwen. Een belangrijke geodetische taak ligt opgesloten in de werk zaamheden van de Rijksdriehoeksmeting. De verzorging van het primaire net van vaste punten dient een nationaal belang. De bij houding van dit net van vaste punten vraagt echter een grote arbeid. En om deze reden zal naar beperking van het aantal vaste punten dienen te worden gestreefd. De grote hoeveelheid arbeid die aan bijhouding moet worden besteed, komt in sterke mate tot uitdrukking in de werkzaam heden die door de landmeetkundige dienst van het kadaster worden verricht. Vooral aan deze dienst heeft de vereniging in haar bestaan grote aandacht besteed. De hoeveelheid werk van de L.D. komt het duidelijkst naar voren in die gebieden, waar de kadastrale kaart, cartografisch gezien als kopie van de rechtsgrenzen van onroerende goederen, onvoldoende is. Als het meest radicale middel kan de hermeting oplossing brengen. Vooral de met hermeting noodzakelijk gepaard gaande maatregelen tot vaststelling en vast legging van de rechtsgrenzen hebben altijd de grote belangstelling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 16