van de leden der vereniging gehad. Vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat hermeting van het gehele land zal geschieden. Als voorloper van dit gigantische werk dient de verbetering van de meetkundige grondslag nagestreefd te worden. De verdichting van het primaire net van de R.D. tot een stelsel van hoofdpunten, bepaald en bijgehouden door de bureaus van de L.D., zal over- heids- en particuliere landmeetkundige instellingen grote diensten kunnen bewijzen. Dank zij de activiteiten van verschillende landmeters is de ruilverkavelingsgedachte uitgedragen. Dat het vooral de land meters zijn geweest, die de ruilverkaveling hebben ingevoerd en gepropageerd, is verklaarbaar. Zij kwamen door hun werk in het veld in direct contact met de landbouwers en zagen van nabij de verspreiding van de talrijke landbouwpercelen en de verdere ver snippering daarvan. Verkaveling, in de eenvoudige vorm van samenvoeging van bezit, is in eerste instantie een landmeetkundig probleem. Allengs echter kreeg de ruilverkaveling een bredere strekking. Cultuur- en civieltechnische werken waren noodzakelijk en leidden tot verhoging van de produktie en verlaging van de produktiekosten De ruilverkaveling werd uitgebouwd tot streekverbeterings- werken, waaraan vele deskundigen samenwerken met landmeters van het kadaster. De conjuncturele gevoeligheid zal in bepaalde perioden leiden tot integraal uitgevoerde ruilverkavelingen, in andere perioden weer terugvallen tot de eenvoudige vorm van verkaveling. In beide gevallen zal het aandeel van de landmeter onmisbaar zijn. Evenals in de jaren sedert 1900 de ruilverkaveling de grote belangstelling van de vereniging heeft gehad, zal ook in de naaste toekomst door de landmeter van het Kadaster en door de vereniging grote aandacht aan dit werk worden besteed. Naast de hiervoor genoemde taken en misschien boven dit alles, zal de vereniging blijven streven naar een wettelijke regeling van het kadaster. De staatscommissie-PRiNSEN heeft een opdracht ontvangen over vele wensen, die in de loop der jaren door de ver eniging zijn geuit, te rapporteren. In het ontwerp Burgelijk Wetboek van Prof. Meijers zijn weliswaar niet alle verlangens verwerkt, doch ook hier bemerken wij de overgang van een belasting- naar een eigendomskadaster. Het tweede gedeelte van de doelstelling van de vereniging luidt „het verspreiden van kennis van het Kadaster en de landmeet kunde". Verwezenlijking van deze gedachte is niet mogelijk in eng verband. Het is vooral om deze reden, dat in 1936 in samen werking met andere verenigingen besloten werd tot stichting van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie. Door dit federa tief verband is de samenwerking van de landmeetkundige diensten en de geodetische opleidingsinstituten te Delft en Wageningen bevorderd. De uitwisseling van gedachten over landmeetkundige, cartografische en juridische onderwerpen, de kennisneming van 219

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 17