van het georganiseerd overleg, te weten dienstcommissies, bij zondere commissie en centrale commissie, kan de eigen vereniging direct of indirect de belangen van de leden behartigen. Zien we achter ons, dan rechtvaardigen de afgelopen jaren het bestaan van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. De jaarlijkse algemene vergaderingen bevorderen de saamhorigheid van de leden. Dit contact en de reünie zijn onmisbaar. De grote opkomsten in de vergaderingen zijn hiervoor een bewijs. Niet alleen de algemene vergaderingen bieden gelegenheid tot discussie, ook de afdelingsvergaderingen geven de mogelijkheden daartoe. De activiteit van de afdelingen is telkenjare verschillend en vooral afhankelijk van het initiatief der besturen. Toch zijn deze afdelingen ook in de toekomst onmisbaar voor een goede ont wikkeling van het verenigingsleven. Het behandelde in de algemene vergadering is veelal een af spiegeling van datgene wat in het dienstvak leeft. Toch blijft de activiteit niet alleen beperkt tot de brandende kwesties. Vele rapporten zijn door besturen en commissies opgemaakt en hebben bijgedragen tot de ontwikkeling, die het Kadaster heeft door gemaakt. Deze activiteiten zullen ook in de toekomst blijven bestaan; juist de specialisatie maakt instelling van commissies noodzakelijk. De viering van het 75-jarig jubileum van de vereniging valt in een periode waarin het Kadaster met zorgen omringd is. In woord en geschrift zijn de problemen behandeld en geneesmiddelen aanbevolen. Aan de vereniging en haar leden blijft de taak naar verbeteringen te blijven streven, met in het verschiet een welom schreven doel. Noch een eigen dienstvak, noch een andere vorm van staatsbedrijf, zal het einde van haar activiteiten bepalen. Haar doel zal moeten zijn het bundelen van krachten en gedachten, bevorde ring van de onderlinge band van de leden, behartiging van be langen van dienstvak en leden. De na de oorlog uitgesproken gedachte van de stichting van een Rijkslandmeetkundige dienst zal waarschijnlijk een utopie blijven. Hoe deze gedachte zich in de toekomst zal presenteren blijft een open vraag. Veel zal worden bepaald door de politieke ontwikkeling. De diensten die de over heid aan de ingezetenen verleent, worden nog steeds talrijker. Zij beperken zich niet meer tot het nationale vlak. De europese een wording zal in de verre toekomst ook zijn invloed op de dienst verlening van de overheid op kadastraal en landmeetkundig ge bied doen gelden. Een vereniging kan slechts een beperkte tijd overzien. De acties van de vereniging zullen gericht blijven op verbetering van de kadastrale kaart en vereenvoudiging van de administratie. Zij zal blijven ijveren voor de verbetering van de kaart, die én geodetisch én cartografisch in harmonie is met de door de maatschappij en de 221

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 19