burgers gestelde eisen en voor een Kadaster dat voldoet aan de behoeften van het rechtsbeheer in onroerend goed. In Nederland behoort deze taak tot de overheid) aan de Vereniging voor Ka daster en Landmeetkunde geeft dit de opdracht tot verwezenlijking van deze taak, zowel in wetenschappelijk als materieel opzicht. Hiervoor is noodzakelijk dat de saamhorigheid van de leden in de vereniging zal blijven bestaan. Ir. C. W. MOOR, De Bijhoudings- en Vernieuwingsdienst Niet zonder opzet heeft deze bijdrage tot titel: de bijhoudings- en vernieuwingsdienst (ook wel hermetingsdienst)Daarmede wordt tot uitdrukking gebracht dat het bijhoudings- en vernieuwingswerk van de kadastrale landmeetkundige dienst zozeer in elkaar grijpen dat een afzonderlijke behandeling niet gewenst is. Dit moge uit het volgende duidelijk worden. Een instituut als het Kadaster kan slechts goed bijgehouden worden, als het vernieuwingswerk regelmatig doorgang vindt. Wie wil bijhouden zonder te vernieuwen komt vroeg of laat tot de ont dekking, dat niet meer voldaan wordt aan de eisen die de maat schappij aan het Kadaster stelt. Het Kadaster dient de gegevens die de maatschappij verlangt zo goed, zo nauwkeurig en zo volledig mogelijk te verschaffen. Indien enigszins mogelijk, zal het Kadaster aan redelijke verlangens van de maatschappij moeten voldoen. In de afgelopen tientallen jaren is gebleken, o.a. door het ontstaan van een aantal landmeetkundige diensten naast die van het Kadaster, dat aan deze verlangens niet of niet voldoende werd voldaan. Het Kadaster moge zich van zijn dienende taak in het maatschappelijk leven terdege bewust zijn. Het Kadaster verschaft aan de maatschappij inlichtingen door het verstrekken van gegevens uit zijn archief. Deze gegevens hebben voornamelijk betrekking op de kadastrale percelen en de zakelijke rechten, die op deze percelen rusten. Zo worden o.a. kopieën van gehele of gedeeltelijke kadastrale kaarten verstrekt en gegevens over de ligging, begrenzing, grootte, zakelijk gerechtigden, enz. van de percelen. Wordt nu de vraag gesteld wat de gebruikers van deze gegevens redelijkerwijs mogen verwachten, dan zal het ant woord niet anders kunnen zijn dan dat de kaarten een juist beeld dienen te geven van de ligging der percelen en dat de registers de juiste gegevens bevatten. Nu zij volledigheidshalve vermeld, dat het Kadaster nooit tot op de laatste dag bij kan zijn. Van de vele overeenkomsten van koop en verkoop, ruiling, scheiding, uitgifte in erfpacht, enz. die dagelijks tot stand komen, heeft een klein 222 Hoofdlandmeter van het kadaster te Rotterdam

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 20