Tweede Wereldoorlog een commissie door de vereniging uit haar leden benoemd een Ontwerp-Kadasterwet en een Ontwerp-Her- metingswet samengesteld Hoevele malen is er door de opvolgende besturen niet gepleit voor versnelde uitvoering van het ver- nieuwingswerk Neen, het heeft waarlijk niet aan de kadastrale deskundigen gelegen, dat er nog maar zo weinig goede kadastrale kaarten en gegevens beschikbaar zijn. Moge in de komende 25 jaar het Kadaster in staat gesteld worden het vernieuwingswerk grondig aan te pakken, opdat bij het 100- jarig bestaan van de vereniging het grootste deel van Nederland van goede kadastrale gegevens is voorzien en de maatschappelijke behoeften meer bevredigd worden dan tot nu toe. Ir. H. DE RIDDER, Het is een buitengewoon prettige taak hier te mogen schrijven over een zo dynamische materie als de ruilverkaveling. Een instituut, dat ruim 40 jaar geleden schuchter op gang kwam door het enthou siasme van een klein aantal pioniers, dat zonder enige wettelijke regeling achter zich eindeloze moeilijkheden wist te overwinnen in enkele vrijwillige objecten. Maar nu is het woord ruilverkaveling eigenlijk een te enge om schrijving voor het werk dat onder die naam wordt uitgevoerd. De moderne ruilverkaveling is na een stormachtige ontwikkeling uitge groeid tot een complex maatregelen, dat diep ingrijpt in de maat schappelijke en sociaal-economische verhoudingen van een gehele streek. Dit proces heeft een onregelmatig verloop gehad. Tot 1940 werd slechts een betrekkelijk klein aantal blokken onder handen ge nomen. Wel nam de procedure gestadig in omvang en betekenis toe. In verband hiermee werd in 1938 de eerste ruilverkavelingswet vervangen door een nieuwe wet, die meer mogelijkheden aangaf. Aan het einde van de jaren dertig groeide hierdoor plotseling de belangstelling voor ruilverkaveling enorm. Helaas deed vrij snel daarna de oorlog haar remmende invloed gelden. Maar vanaf 1946 stromen de aanvragen met een ontzagwekkend tempo toe. Was eind 1946 nog een totaal oppervlakte van rond 240.000 ha aangevraagd, in x954 was dit opgelopen tot ruim 500.000 ha, en op 31 dec. 1958 tot 1.390.000 ha. Gesteld tegenover de ca. 3.245.00011a oppervlakte die ons land beslaat, tonen deze cijfers wel duidelijk de mate van belangstelling, die het instituut ruilverkaveling geniet bij agrarisch Nederland. Reeds enkele jaren na de oorlog bleek, dat deze snelle ontwikke ling allerlei maatregelen noodzakelijk maakte, waarin de wet 1938 226 Landmeter ie klasse van het kadaster te 's-Gravenhage: De Ruilverkavelingsdienst

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 24